Gliemežu granulas: labākas nekā to reputācija

Gliemežu granulas polarizē dārzkopības pasaulē. Daudzi hobiju dārzniekiem pieejamie ir pazīstami kā kaitīgi ežiem un mājdzīvniekiem. Citi zvēr pie tā un bez gliemežu granulām jau sen būtu pametuši savu dārzkopības hobiju.

Gliemežu granulu pamatproblēma: ir divas dažādas aktīvās sastāvdaļas, kuras bieži tiek sajauktas kopā. Tāpēc mēs vēlamies jūs iepazīstināt ar divām visbiežāk sastopamajām aktīvajām sastāvdaļām dažādos produktos un to svarīgākajām atšķirībām.

Pareizi izmantojiet gliemežu granulas: svarīgākās lietas īsumā

  • Izmantojiet videi draudzīgas gliemežu granulas ar aktīvo vielu dzelzs-III fosfātu.
  • Nekad neizkaisiet gliemežu granulas kaudzēs, bet taupīgi ap apdraudētajiem augiem.
  • Piegādājiet ēsmu pēc iespējas agrāk, lai iznīcinātu pirmo gliemežu paaudzi, pirms tie dēj olas.
  • Tiklīdz dažas granulas ir apēstas, jāpievieno jaunas gliemežu granulas.
Dzelzs III fosfāta gliemežu granulas

Aktīvā sastāvdaļa dzelzs-III-fosfāts ir dabisks minerāls. To augsnē mikroorganismi un organiskās skābes pārvērš augiem svarīgajos uzturvielu sāļos  - dzelzi un fosfātus.

Dzelzs-III-fosfāts kā gliemežu granulu aktīvā sastāvdaļa izraisa barošanās pārtraukšanu, bet gliemjiem šim nolūkam ir jāēd salīdzinoši liela deva. Tāpēc ir svarīgi, lai gliemežu granulas tiktu izmantotas gada sākumā un laicīgi apkaisītas. Tas vislabāk darbojas pavasarī, kad dabai vēl nav daudz maiga zaļā piedāvājuma. Ja galds ir bagātīgi klāts ar augiem, jums visur ir jāizkaisa gliemežu granulas, lai  kailgiemeži  ar tausti tajā atdurtos ceļā pie saviem iecienītākajiem augiem.

Kad gliemeži ir uzņēmuši nāvējošu aktīvās vielas daudzumu, tie atkāpjas zemē un tur iet bojā. Pa ceļam tie neizplūst un tāpēc neatstāj nekādas gļotu pēdas. Daži hobiju dārznieki, kurus nomoka gliemeži, kļūdaini secina, ka preparāts nav īsti efektīvs.

Gliemežu granulas ar dzelzs III fosfātu ir lietus izturīgas un saglabā savu formu pat mitrā stāvoklī. To var izmantot dekoratīvo augu un  dārzeņu , kā arī  zemeņu aizsardzībai  . Tas ir drošs mājdzīvniekiem un savvaļas dzīvniekiem, piemēram,  ežiem , un ir sertificēts bioloģiskajai lauksaimniecībai. To var izmantot jebkurā laikā, negaidot līdz ražas novākšanai.

Dzelzs III fosfātu satur gliemežu granulu preparāti "Biomol" un "Ferramol". Pēdējo 2015. gadā žurnāls "Ökotest" novērtēja ar "ļoti labi".

Metaldehīda gliemežu granulas

Aktīvā viela metaldehīds ir iemesls, kāpēc gliemežu granulām nav laba reputācija bioloģisko dārznieku un dabas mīļotāju vidū, jo, nepareizi lietojot, tās var būt bīstamas arī savvaļas dzīvniekiem, piemēram, ežiem.

Šāds gadījums izraisīja ažiotāžu pirms vairākiem gadiem: ezis gāja bojā, jo bija apēdis ar metaldehīdu saindētu gliemezi. Gliemezis iepriekš bija saritinājies gliemežu granulu kaudzē tā, ka viss tā ķermenis bija klāts granulās - un diemžēl šī neparasti lielā deva arī ezim bija liktenīga. Preparāts ir indīgs arī mājdzīvniekiem, piemēram, suņiem vai kaķiem, taču nāvējošas saindēšanās gadījumā ir jāēd diezgan liels daudzums. Nāvējošā deva  kaķiem ir  200 miligrami metaldehīda uz kilogramu ķermeņa svara. Atkarībā no šķirnes suņiem tas  ir no 200 līdz 600 miligramiem uz kilogramu ķermeņa svara . 

Problēma ar ezīti radās, jo gliemežu granulas netika izmantotas pareizi. Tas ir plānā kārtā jāizklāj uz dobes saskaņā ar iepakojuma norādījumiem. To nevajadzētu piedāvāt mīkstmiešiem nelielās kaudzēs vai īpašos, lietus necaurlaidīgos traukos - pat ja tos joprojām pārdod specializētajos dārza veikalos.
Metaldehīda gliemežu granulas ir efektīvas salīdzinoši nelielās devās. Tomēr tās nav lietus izturīgas un gliemeži pēc aktīvās sastāvdaļas uzsūkšanās izdala daudz gļotu.

Gliemežu granulas nav selektīvas

Ikvienam, kurš dārzā izmanto gliemežu granulas, ir jāapzinās, ka tās ir indīgas arī labvēlīgajiem gliemežiem, piemēram,  tīģergliemežiem , kas ir plēsīga gliemežu suga, kas medī gliemežus. Tas apdraud arī Kailžaungliemežu sugas, kas galvenokārt barojas ar mirušām organiskām vielām un pat ēd kaitīgo gliemežu olas. Tādiem čaulgliemežiem kā lentgliemeži un dabas aizsardzībā esošais romiešu gliemezis (vīngliemezis) ir nedaudz atšķirīgi biotopi un barošanās paradumi, taču tos apdraud arī gliemežu granulas.

Ja vien Spānijas gliemežu mēris nav kļuvis nekontrolējams, labāk izvairīties no gliemežu granulu lietošanas un dot iespēju dabiskajam līdzsvaram, veicinot tīģergliemežus, ežus un citus gliemežu ienaidniekus.

Ārējais resurss
Datums
Autors
Folkert Siemens

Ja patika, padalies!