Spānijas kailgliemezis pret milzu kailgliemezi

Video redzams Spānijas kailgliemeža (Arion vulgaris) un milzu kailgliemeža (Limax maximus) salīdzinājums, kas ar rakstaino ķermeni skaidri atšķiras no Spānijas kailgliemeža.

Izmēru atšķirība ir arī manāma. Ārzemju suga vairojas ātrāk nekā mājas gliemeži, tā var dēt olas vairākas reizes vasarā, un viens gliemezis vienā vasarā var izdēt 400-500 olu. Gliemeži ir biseksuāli, kas nozīmē, ka katrai sugai ir piemērots dzīvesbiedrs un katrs gliemezis rada pēcnācējus. Ja Spānijas kail gliemežu masveida izplatību nevar ierobežot, pastāv risks, ka to lieluma, aktivitātes un pārpilnības dēļ tie var izspiest mūsu vietējās sugas un neparedzamā veidā ietekmēt visu ekosistēmu.

Tā kā tā ir invazīva svešzemju suga, to iznīcināšana ir atļauta un pat labvēlīga. Tikai ļoti skaidri sev jāpaskaidro, kuri ir savējie un kuri ir tavi ienaidnieki, lai savākšanas laikā nenodarītu pāri vietējiem gliemežiem, jo ​​nav jābaidās no to masveida vairošanās, turklāt tie ir noderīgāki nekā kaitīgs dārzniekam. Mūsu gliemeži neuzbrūk dārza augiem, bet galvenokārt barojas ar salmiem un koksnes atkritumiem, turklāt pārsvarā dzīvo mežā un mazāk dārzā.

Igaunijas milzu kailgliemežiem ir arī vairāki dabiskie ienaidnieki - dažas putnu sugas (piemēram, strazdi) un eži un jenoti tos ēd, bet Spānijas kailgliemežiem Igaunijā nav dabisko ienaidnieku. Ziemas mīnus grādi veic retināšanas darbus starp gliemežiem no aptuveni 15 grādiem zem nulles. Ja nav biezas sniega segas, sals var iznīcināt lielāku skaitu vēderkāju, taču tie vienalga pilnībā neizzūd. Pieaugušo skaitu var ierobežot aukstā temperatūra, taču olas bez lielām problēmām pārdzīvo aukstumu, un pavasarī no tām izšķiļas jaunas izsalkušu gliemežu armijas. Spāņu kailgliemežu ierobežošana tā vai citādi ir izmēģināta, taču visvienkāršākais, efektīvākais un humānākais ir gliemežus un to olas savākt un iznīcināt ar verdošu ūdeni. Tā kā Spānijas tējas gliemezis izdala daudz gļotu, nav ieteicams tos aiztikt bez cimdiem. Iznīcinātos gliemežus un olas var ierakt zemē vai nogādāt komposta kaudzē. Tomēr tas pats par sevi daudz nedara. Kontrole ir veiksmīga tikai tad, ja to kopīgi un konsekventi veic visa vietējā sabiedrība. Spānijas kailgliemeža izplatīšanas karti var apskatīt http://teokaart.keskkonnaamet.ee. Plašāka informācija par Spānijas kailgliemezi un tā apkarošanas metodēm atrodama Vides pārvaldes mājaslapā.

Ārējais resurss
Datums
Autors
Claire Peinar
Oriģinālais nosaukums izmantotajā valodā
Hispaania teetigu vs suur seatigu

Ja patika, padalies!