Metodes - Elektriskie gani

  • Elektriskos ganus veido ar baterijām, dažos video ir redzams kā tos varam izveidot mājas apstākļos. 
  • Elektriskos ganus varam izmantot dobju un teritorijas norobežošanai.
Pieredze

Līdz šim paši neesam lietojuši šo metodi.

Ja esi lietojis lūdzu padalies ar savu pieredzi Diskusijās.

Ja patika, padalies!

Tas, iespējams, ir vishumānākais veids, kā kontrolēt gliemežus, un, izņemot kaut ko neparastu, tas ir 100% efektīvs. Šajā video ir parādīts, kā uzstādīt un pārbaudīt elektrisko gliemežu kontroles žogu paaugstinātās dārza dobēs. Es pieliku 2 paralēlas cinkotas stieples kārtas ap paaugstināto dobi un savienoju tās ar 9 voltu akumulatoru. Šis žogs ir uzlabojums salīdzinājumā ar maniem iepriekšējiem žogiem, kuros izmantoju alumīnija stiepli. Alumīnija stieple ir trauslāka un parasti kalpo tikai vienu gadu. (Varat 2x paātrināt video, videoklipa apakšā atlasot mazo zobrata simbolu). Atjauninājums: pašlaik izmantoju nerūsējošā tērauda stiepli, kas ir 0,8 mm. Ļoti ieteicams šo vadu, jo kopā ar SS skavām jums vajadzētu kalpot gadiem ilgi. SS metināšanas stieples spole, ko nopirku, maksāja apmēram 45 USD, bet man ir pietiekami daudz, lai "pietiktu visu mūžu" (garums uz spoles nav norādīts). 

Spānijas kailgliemezis (Arion vulgaris) ir ieviesies Latvijā, pārvadājot augsni, kompostu vai dekoratīvo augu stādus, pie kuru saknēm vai podos var atrasties pieauguši kailgliemeži, nepieauguši īpatņi vai olas. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem. Tas rada apdraudējumu Latvijas dabai: negatīvi ietekmējot vietējās sugas un biotopus, krustojas ar vietējām sugām, pārnēsā dzīvnieku un augu slimību ierosinātājus un ir nozīmīgs lauksaimniecības kaitēklis.

Esi uzmanīgs, jo Latvijā mīt arī vietējā, Latvijas bioloģisko daudzveidību neapdraudoša un aizsargājama suga – tumšais kailgliemezis (Limax cinereoniger).

Sugas apraksts

Pieauguša kailgliemeža ķermeņa garums ir 7-14 cm. Krāsa var būt dažāda, taču visbiežāk tā ir brūngani netīri pelēkzaļa. Gliemeži var būt arī brūngani, oranžīgi vai pelēcīgi, retāk melni. Pēda gandrīz balta vai pelēka, bez pēdas rieviņām. Gļotas uz pēdas pārsvarā ir bezkrāsainas, bet uz ķermeņa virsmas parasti tās ir dzeltenīgas vai oranžīgas. Uz ķermeņa virsmas labi izteikti lieli un iegareni kārpiņveida izcilnīši.

Nepieaugušiem īpatņiem ķermeņa abos sānos ir tumša josla, bet pieaugušie kailgliemeži ir vienkrāsaini.

Spānijas kailgliemezi var sajaukt ar sarkano kailgliemezi (Arion rufus) un melno kailgliemezi (Arion ater).

Invāzijas ceļi

Ieviesies, pārvadājot augsni, kompostu vai dekoratīvo augu stādus, pie kuru saknēm vai podos var atrasties pieauguši kailgliemeži, nepieauguši īpatņi vai olas.

Dabiskie izplatīšanās ceļi ir ceļmalas, grāvju malas un ūdenstilpju piekrastes. Suga var izplatīties pa neapsaimniekotiem zālājiem, krūmājiem un mežiem. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem.

Dzīvotnes raksturojums

Latvijā sastopams dārzos, tīrumos, apstādījumos, ceļmalās, grāvjmalās, kapsētās, ūdenstilpju krastos, kāpās, mežos un pļavās.

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!

DIY Paaugstinātas dobes ar iebūvētu gliemežu kontroli parāda, kā izveidot vienkāršu paaugstinātu dārza dobi, kas ietver ļoti efektīvu gliemežu kontroles sistēmu. Hmm! Vajadzēja ierakstīt 1x6x6 žoga dēļus, nevis 6x6x6.

Gliemežu atturēšana no paaugstinātas dobes dārzā, izmantojot elektrisko žogu. Lēts 9 voltu akumulators ir tieši pareizais līmenis, lai novērstu gliemežus, tos nenogalinot. Šis paņēmiens ir diezgan 100% efektīvs, ja: dobe ir pietiekami augsta un ja pirms elektriskā žoga uzstādīšanas tiek noņemti visi gliemeži.

Iveta Jakubāne – malakoloģe, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Projekts “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE19IPE/LV/000010 LIFE-IP LatViaNature) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu. Informācija atspoguļo tikai projekta LIFE-IP LatViaNature īstenotāju redzējumu, Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra nav atbildīga par šeit sniegtās informācijas iespējamo izmantojumu. LLKC semināru rīko sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Daugavpils universitāti.

Elektriskais žogs ap manu dārzu!