Lietainā vasara rada paradīzes apstākļus – gliemežiem. Kaitēklis šobrīd strauji izplatās vācu dārzos. Kā atbrīvoties no pretīgajiem kaitēkļiem? Vispirms vētras un tagad arī šis: Pēc lietus – vai drīzāk šajās dienās: starp lietusgāzēm – nāk gliemeži. Tagad viņi ir bieži redzami, šie briest, sarkanie īpatņi, uz takām un dārzos, jo laikapstākļi viņiem ir gandrīz ideāli. Gliemežiem patīk mitrs siltums, taču tie īpaši nenovērtē tiešus saules starus. Sarkanīgie kaitēkļi, kas tagad bieži tiek novēroti, pieder pie Spānijas gliemežu sugām. Šiem dzīvniekiem sals nepatīk, tāpēc tie paliek aprakti zemē, līdz apkārtējā temperatūra atkal paaugstinās virs desmit grādiem. Šogad bija daudz vēlo salnu; stiprā salnā bez aizsargājošas sniega segas daudzi dzīvnieki gāja bojā. Izdzīvojušie sākumā auga nedaudz lēnāk. Bet tagad tie ir panākuši silto un mitro apstākļu dēļ, ir pilnībā pieauguši - un ļoti aktīvi. Spānijas kailgliemezis ēdīs gandrīz visu, ko vien var paņemt uz mutes. Un ne tikai.Gliemežiem ir lieliska oža. Īpaši labi smaržojošiem gardumiem, piemēram, baziliku vai tabakas augiem, viņi labprāt dodas arī tālajā ceļā no kaimiņu dārza. Šī suga Vācijā pastāv tikai gandrīz 50 gadus. Tas, iespējams, nāk no Ibērijas pussalas. No turienes tas, iespējams, nonāca kā bezsaimnieks dārzeņu kastēs un augsnē uz ziemeļu platuma grādiem — un palika: Centrāleiropā pieaugušiem īpatņiem ir tikai daži dabiski plēsēji. Vācijā tādi dzīvnieki kā krupji, eži un stārķi parasti nodrošina, ka gliemeži neizplatās pārāk daudz. Taču Spānijas kailgliemežus daudzi nicina. Jo to gļotas ir ļoti rūgtas un padara mīkstmiešus neēdamus.
Gliemeži ātri vairojas
Heike Reise ir biologs un eksperts sauszemes gliemežu jautājumos Senkenberga muzejā Gērlicā. Viņu īpaši satrauc spāņu kaliemežu triumfs Vācijas dārzos. Pat eksperti joprojām īsti nesaprot, kāpēc suga ir tik veiksmīga. Reizei ir aizdomas, ka tas galvenokārt saistīts ar divām lietām. Spānijas gliemezis ir īpaši ieinteresēts izpētīt un uzdrīkstēties. Un: Tas var ļoti efektīvi vairoties. Ja viņai trūkst partnera, viņa var sevi apaugļot. Turklāt Spānijas kailgliemezis var pāroties arī ar sarkano kailgliemežu, kura dzimtene ir mums. Viens dzīvnieks viens pats izdēj līdz 400 olām, galvenokārt vasaras beigās. Ja gliemezis ir veiksmīgi vairojies, tas iet bojā.
Nekad nepakļaujiet savvaļā
Līdz šim Spānijas kailgliemezis galvenokārt atrasts cilvēku tuvumā – dārzos, zaļajās malās un kapsētās. Un, pēc biologa Reisa domām, tam vajadzētu palikt. Viņa saka, ka nav iespējams vispār novērtēt, kādu ietekmi gliemji varētu atstāt uz dzīvniekiem un augiem mežos un dabiskajās pļavās. Šeit vislielākās briesmas rada labvēlīgi, dzīvniekus mīloši dārznieki, kuri bieži vien gliemežus vienkārši izmet organisko atkritumu tvertnē vai, vēl ļaunāk, izlaiž savvaļā. Pēc eksperta domām, dabai un dārzniekiem vislabāk ir iznīcināt kaitēkļus. Jo tādi populāri sadzīves līdzekļi kā mizu mulča, kafijas biezumi vai zāģskaidas īsti neattur gliemežus. Turklāt tās tiek izskalotas vēlākais pēc nākamā lietus. Taču problēmas rada arī alus slazds: tas pievelk ne tikai gliemežus, bet arī romiešu gliemežus un citus gliemežus ar gliemežvākiem. Romiešu gliemeži Vācijā ir kļuvuši reti sastopami, tāpēc tie ir aizsargāti. Tie ir arī ļoti noderīgi: cita starpā tie ēd jaunos gliemežus. Pat tie, kas kaisa organiskās gliemežu granulas, noķers daudzus dzīvniekus, kas dārzā nenodara nekādus postījumus. Preparāti arī nav ūdensizturīgi. Labākajos gliemežu laikapstākļos ir jākaisa vairāk.
Pārlej ar karstu ūdeni vai pārgriež
Tomass Vāgners no Bundesverband deutscher Gartenfreunde iesaka kombinēt divus pasākumus: viņš aizsargā vērtīgus augus, piemēram, baziliku, ko iecienījuši gliemeži, ar tā sauktajiem gliemežu žogiem. Citādi viņš zvēr pie mehāniskas slepkavības: “Vienkārši ar dārza šķērēm drosmīgi izgriez gliemežus.” Lielas dzīvžoga šķēres ir vēl labākas, jo tad nevajag tik dziļi noliekties. Ja šis variants jums ir pārāk sarežģīts, varat arī savākt gliemežus spainī un pēc tam apliet tos ar verdošu ūdeni. Dzīvniekiem jābūt labi pārklātiem ar ūdeni. Gliemežu eksperte Reise dod priekšroku šim variantam. "Dzīvnieki mirst uzreiz un lieki necieš," viņa saka. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot sāli vai cepamo pulveri. Lai gan mīkstmiešiem nav tādu smadzeņu kā mums, cilvēkiem, viņi joprojām uztver stimulus uz ādas. Ja tos apkaisa ar sāli, tie saraujas un izžūst, jo gliemeži lielākoties sastāv no ūdens. Cepamā soda kopā ar ūdeni gliemežnīcā izraisa reakciju, kas rada ogļskābi. Neatkarīgi no tā, vai tas ir sāls vai cepamais pulveris: ir nepieciešamas dažas sekundes, līdz kaitēkļi nomirst - sāpīga un nevajadzīga mokas.
Sagatavojies nākamajam gadam
Gliemežu medības ir visveiksmīgākās parastos vasaras laikapstākļos vakara stundās. Kad saule noriet un kļūst vēsāks un mitrāks, dzīvnieki iznāk no paslēptuves. Bet var arī pašiem izveidot tiem slēptuves un tad tur pārsteigt gliemežus. Ja jūs uzturēsit savas gultas ļoti kārtīgas, pastāv liela iespēja, ka tās sakrāsies zem rūpīgi novietota kartona vai dēļa. Neatkarīgi no tā, kā jūs nokaujat gliemežus, liemeņus vislabāk noskalot tualetē. Vai arī varat tos iemest kompostā. Tas vienlaikus rada vilinājumu, jo gliemeži ir kanibāli: tos piesaista savu mirušo biedru smarža. "Ikvienam, kurš vēlas novērst gliemežu mēri nākamajam gadam, tūlīt pēc ražas novākšanas ir pareizi jākaplē dobes," iesaka dārzkopības eksperts Tomass Vāgners. Tādā veidā jūs iznīcināt svaigus sajūgus.