Draugs vai ienaidnieks?
Tīģergliemezim, kas ir radniecīga kailgliemežu dzimtai, tam ir efektīva gliemežu mednieka reputācija.
Vai tā ir?
Ikviens, kurš dārzā vai dabā pirmo reizi sastapsies ar tīģergliemezi (Limax maximus), to uzreiz atpazīs: tas izskatās kā slaids gliemezis ar leoparda rakstu, kas ir līdz 15 centimetriem garš. Tumšie, nedaudz iegareni plankumi uz gaiši pelēkas vai gaiši brūnas pamatkrāsas saplūst svītrainā rakstā ķermeņa aizmugurē. Šur tur, atkarībā no sugas, sastopami arī neraibi vai balti eksemplāri. Dīvainajiem labvēlīgajiem gliemežiem pēdu zoles ir krēmkrāsas. Lai gan no pirmā acu uzmetiena tie ir līdzīgi pēc formas un izskata, gliemeži ir tikai ļoti tālu radniecīgi gliemežiem. Tajos ietilpst Spānijas kailgliemeži (Arion vulgaris), kas ir populārs kaitēklis dārzā.
Tīģergliemežu dzīvotne
Tīģergliemeži ir īsti manīgu acu ķērāji. Diemžēl jūs tos redzat reti, jo tie sastopami tikai diezgan mazās populācijās un ir arī nakts dzīvnieki. Tie pavada dienu labi aizsargāti ēnainās, vēsās vietās zem augiem, koka dēļiem vai akmeņiem. Tikai pēc ilgstoša lietaina laika gliemezi var redzēt ārā pa dienu. Ja tīģergliemeži dārzā atrod labus dzīves apstākļus, tie vairojas nepārtraukti, taču ievērojami mazākā skaitā nekā Spānijas kailgliemeži. Gliemeži sasniedz dzimumbriedumu pusotra gada laikā un var dzīvot līdz trim gadiem. Ziemā dzīvnieki slēpjas drošā vietā un atkal iznāk tikai pavasarī. Kailgliemeži, tāpat kā gliemeži, ir hermafrodīti – vienlaikus nēsā gan vīriešu, gan sieviešu dzimumorgānus. Tīģergliemežu pārošanās ir sarežģīta un notiek lielā augstumā, kas karājas no gļotu pavediena. Katrs tīģergliemis vasarā dēj olas divas reizes, proti, 100 līdz 300 olas, kas ir sadalītas divos līdz četros pavedienos. Tīģergliemežu olas nav baltas kā gliemežu, bet gan no dzidras līdz caurspīdīgas. Jaunie gliemeži izšķiļas pēc trīs līdz četru nedēļu attīstības. Viņu ķermenis sākumā ir balts, un pēc apmēram nedēļas tiem sāk veidoties plankumi un joslas.
Vai tīģergliemeži noēd plikus zarus?
Siltumu mīlošais lielākais tīģeris, domājams, sākotnēji tika atrasts tikai Dienvideiropā, bet tagad tas ir sastopams visā Centrāleiropā. Tas dod priekšroku dzīvošanai mežos, dārzos un parkos, bet dažreiz to var atrast mitros pagrabos, jo tam patīk ēst pelējumu. Ikviens, kurš savā dārzā atklāj tīģergliemežus, var priecāties, jo mīkstmieši ir ļoti iedarbīgi gliemežu mednieki. Gliemežu ēdienkartē ir jauni kailgliemeži un to olas. Tīģeru kailgiemeži barojas arī ar mirušām augu daļām un sēnēm. Svaigi augus pēc iespējas atstāj gliemezis mierā. Norvēģu zinātnieki ir atklājuši, ka dzīvnieki sasniedz dzimumbriedumu tikai tad, ja spēj apmierināt savas salīdzinoši augstās olbaltumvielu prasības. Ja jums ir lielas problēmas ar gliemežiem, jums vajadzētu dabūt dārzā dažus tīģergliemežus. Tie neiznīcina kaitēkļu populāciju tādā mērā kā, piemēram, skrējējpīles, taču palīdz iegrožot izsalkušo salātu plēsēju masveida savairošanos. Īsumā: kas ir tīģergliemeži? Tīģergliemeži ir plēsīga gliemežu suga, kas cita starpā pārtiek no citiem gliemežiem. Siltumu mīlošais mīkstmiesis īpaši labi jūtas strukturētos dabas dārzos ar smiltīm un citām patversmēm. Tīģera gliemezis ir viegli atpazīstams pēc tā tumši plankumainā ķermeņa. Svarīgi: ja vēlaties izmitināt dzīvniekus savā dārzā, neizkaisiet gliemežu granulas!
Kā jūs iekārtojat tīģergliemežus dārzā?
Dzīvnieki ir ļoti lojāli vietai piemērotos biotopos un laika gaitā veido kolonijas. Ir svarīgi, lai tīģergliemežiem tiktu izveidotas piemērotas patversmes, uz kurām tie var atkāpties dienas laikā. Ideālas ir ēnainas, mitras vietas zem kokiem ar brīvi sakrautiem vertikāliem perforētiem ķieģeļiem un veciem koka dēļiem, kas klāti ar krūmāju un trūdošām lapām. Dzīvnieku darbības rādiuss ir piecu līdz desmit metru rādiusā ap to mītni. Tāpēc tas atmaksājas, ja jūs stratēģiski novietojat nojumes - piemēram, centrālā vietā virtuves dārzā. Taču esiet piesardzīgs: tīģergliemeži dažreiz grauž salātus! Tomēr ne tādā mērā kā Spānijas kailgliemeži. Kur ir gliemeži, tie turas malā. Šad tad viņam ļāva iekost.
Vai tīģergliemeži pacieš gliemežu granulas?
Lai rakstainie gliemeži labi vairoties dārzā, jaunizveidotie dzīvnieki sākotnēji jābaro ar olbaltumvielām bagātu barību, piemēram, ar šķēlēs sagrieztām sēnēm, ko vakarā izdala pa mājokli. Ja viņiem labi patīk jaunā mājvieta, viņi nodrošinās daudz pēcnācēju, un laika gaitā dārzā tiks izveidots ekoloģiskais līdzsvars starp kailgliemežu un gliemežu populācijām. Svarīgi: nekaisiet vairs gliemežu granulas pēc tam, kad tīģergliemeži ir nosēdušies! Tas ir ne tikai indīgs Spānijas kailgliemežiem, bet arī nogalina tīģergliemežus un tāpat nekaitīgos lentgliemežus un romiešu gliemežus ("vīngliemežus").