Metodes - Pīles

Pīles ir ērtas gliemežu apkarošanā, bet tomēr ir dažādas prasības putnu turēšanai un daudz svarīgas informācijas, kuras ir nepieciešams zināt pirms pīļu iegādes. Zemāk pievienotajā rakstā ir plaša informācija ar ieteikumiem, praktiski kas un kā iegādājoties pīles, bet jāņem vērā, ka Latvijā var būt citi nosacījumi.

Vienas pašas pīles, lai cik efektīvas būtu,  nevar palīdzēt visas Latvijas mērogā, jo nav iespējams palaist tās pilsētā pa ielām, lielās pļavās, tām ir jānodrošina aizsardzība no lapsām, cilvēka lielajām rūpēm pabarot skaisto putnu.

 

Kādā Facebook domubiedru grupā Eglītis Guntars dalās ar pieredzi, viņš pīles aizsūta cīņās ar Spānijas kailgliemežiem pie citiem saimniekiem. Uzdevu viņam jautājumus, kas man nebija skaidri, ar viņa atļauju, padalos ar atbildēm šeit, varbūt Tev noder.

Kas ir nepieciešams pīlei, lai to varētu turēt savā dārzā? Kā ar putnu karantīnām gājputnu laikā, kad tās varam laist brīvā vaļā pa dārzu, vai nav nekādu ierobežojumu? Ko viņām ir jādod papildus ēst, tā lai viņas ēstu arī gliemežus? Kā pasargāt pīles no lapsām un citām plēsoņām? Jo ir cilvēki man jautājuši par variantiem, ko iesākt viņu dārzos, iespējams tieši viņiem būtu ideāls pīļu risinājums, bet ir visādi šādi jautājumi. Visur ir pieejama informācija, ka der pīles vienmēr un visur, bet ar to arī informācija aprobežojas.

Vajadzīga ir mītne, kurā netiek iekšā plēsēji, seski, lapsas, caunas, žurkas.

Norobežota teritorija, lai putni neaizklīst.

Papildus ēst var dot kombinēto dējējvistu barību, jo tajā ir visi nepieciešamie vitamīni un uzturvielas, kas putnam nepieciešamas. Vienmēr jābūt pieejamam dzeramajam ūdenim, tādām, ko var dzert paši. Pīlēm labāk patīk slapjā barība. Vasarā var dot visu, kas dārzā tiek audzēts. Var dot arī tikai graudus, jo gliemežos arī ir bagāts saturs, un jo vairāk gliemežu, jo mazāk papildus, ko ēdīs, galvenais dzeramais ūdens.

Putnu gripas ierobežojumu laikā, ūdensputnus ārā drīkst turēt, tikai, ja ir norobežota teritorija ar ūdensnecaurlaidīgu jumtu, tā nu tas ir.

Kuros laikos ir šie ierobežojumi?

"Termiņus katru gadu nosaka ministru kabinets, vadoties no ornitologu novērojumiem saistībā ar putnu migrāciju.

Ierobežojumi ir bijuši sākot no februāra vai aprīļa, un parasti līdz maijam. Atceļ arī ministru kabinets ar rīkojumu. Nenosaka konkrētu periodu, bet balstās uz gājputnu migrāciju.

Putnkopības asociācijas protams cenšas pa visiem iespējamiem kanāliem sazināties ar Zemkopības ministriju ,lai laicīgi mēģinātu šo ierobežojumu atcelt, bet kad nu MK iekļauj dienaskārtībā šo jautājumu, tad izskata."

Pieredze
  • Pīles savā teritorijā neesmu izmantojusi gliemežu apkarošanā, jo nešķiet, ka mana teritorija un tās atrašanās vieta  ir atbilstoša pīļu turēšanai. 

Ja esi pīles izmantojis, padalies ar savu pieredzi Diskusijās. 

Ja patika, padalies!

Vairāk par pīļu turēšanu (ko drīkst dot ēst, ko nē, kādas slimības, cāļu perēšana, utt.) atradīsi informāciju šī ārējā avota mājaslapā. Izkopēti ir daži būtiskākie punkti, kas varētu attiekties uz pīļu turēšanu gliemežu apkarošanas vajadzībām, plus jāskatās Latvijas prasības.

Prasības pīļu iegādei
  • Pietiekama izmēra laukums (vismaz 500 kvm bez šķēršļiem) 2 pīlēm
  • peldēšanas iespēja
  • caunu izturīgs šķūnis
  • blīvi iežogots īpašums 
  • Īpašums nesen nav apstrādāts ar mēslojumu/kaļķi/gliemežu granulām
  • Vakarā pīle ir droši jānogādā stallī
  • Svarīgs punkts ir arī saskaņošana ar kaimiņiem, pirms pīles ir atvestas.
Pīļu iegāde
  • Pīles turiet tikai pa pāriem (pīle un pīļtēviņš).
  • Nepērciet cāļus, tikai apmēram 8 nedēļu vecumā dzimums ir atpazīstams.
  • Nepērciet cāļus, tos nedrīkst šķirt no mātes.
  • Pārliecinieties, ka netiek nopirkti brāļi un māsas.
  • Labākais laiks pīļu iegādei ir rudens.
  • Pērc tikai dzīvniekus no labiem audzēšanas apstākļiem (acīmredzamiem!)
  • Ja iespējams, iegādājieties vienas krāsas tīršķirnes pīles.
  • Iegūstiet vēsturisko informāciju par pīli, precīzs vecums, ar ko pīles barotas, vai ir kaut kas, kas viņām īpaši patīk, kā izmitināti līdz šim, utt.
  • Pārvadājiet pīli ne pārāk lielā, labi polsterētā kastē ar pietiekamu ventilāciju.
  • Pārtraukt garākus transporta braucienus, piedāvāt ūdeni.
  • Pērc veselu dzīvnieku, pievērs uzmanību acīm, nāsīm, kloākai, fekālijām un novērtē apkārtējo dzīvnieku stāvokli.

Jums vajadzētu veltīt nedaudz laika, lai iegādātos pīlēnu uz visu pīles mūžu.

Ideāls grupas sastāvs

Pīles ir grupas dzīvnieki, tāpēc tās nedrīkst turēt vienas.
Ja saglabājat pāri, viņiem nevajadzētu būt viena dzimuma pārstāvjiem, jo ​​tas var izraisīt uzvedības problēmas. Un, lai gan to neuzskata par uzvedības traucējumiem, divas pīļu mātītes bez pīļtēviņa var kļūt diezgan kašķīgas.
Ja vēlaties turēt vairākus dzīvniekus, pīļtēviņa un pīļu attiecībai jābūt 1:2 līdz 1:3.
Tāpat tiek ziņots, ka grupa ar trim pīļtēviņiem ir mierīgāka nekā tāda, kurā ir tikai divi pīļtēviņi.

Kūts prasības

Kūtij jābūt pietiekami lielai, sausai un bez caurvēja. Jānodrošina sausi pakaiši (salmi). Izņemot ļoti aukstu laiku (zem -15ºC), nav nepieciešams sildīt.

Kūtij jābūt vakarā vienmēr droši aizslēgtai.

Dzīvnieki labi sadzīvo ar durvju augstumu 45 - 50 cm.

Žogs

Žogs ir paredzēts, lai turētu pīles iekšā un citus dzīvniekus ārpusē. Lai izpildītu šo mērķi, augstumam jābūt 1,8 m. Žogam jābūt ciešam.

Ja jums ir nepieciešams mobilais žogs, vislabākais ir elektriskais mājputnu žogs. Pīles parasti turas iekšā arī bez elektrības, tai tikai jāpiegādā enerģija, ja tā notur ienaidniekus no ārpuses.

Kādām briesmām ir pakļautas pīles

Skrējpīlēm ir maz iespēju aizsargāties pret uzbrukumu. Cita starpā pastāv risks:

  • malumedniecības suņi (līdzeklis: blīvs žogs)
  • Caunas, lapsas (līdzeklis: uzticams stallis vakarā)
  • plēsīgie putni
  • automašīnas (līdzeklis: blīvs žogs)
  • Gliemeži (līdzeklis: nebarojiet jaunās pīles ar pārāk lieliem gliemežiem, dodiet ūdeni)

Risks, ka skrējpīles sabojās indīgi dārza augi, ir diezgan zems.

Nosmakšanas draudi ar gliemežiem

Īpaši jaunām pīlēm pastāv risks, ka tās pārēdīsies ar lieliem gliemežiem. Gliemezis iestrēgst pīlei rīklē un pīle nosmok.

Pretpasākumi:

  • Masējiet gliemezi uz augšu vai uz leju kaklā
  • Izņemiet gliemezi ar pinceti
  • Vienmēr nodrošiniet pietiekami daudz ūdens, lai pīle varētu labi noskalot pirms un pēc
Pīļu izkārnījumi

Pīles definīcija: ēd priekšā, mēsli aizmugurē.
Tomēr parasti problēmu nav. Pīļu izkārnījumi nav īpaši pretīgi un viegli noslaukāmi / nomazgājami. Neliela lietusgāze liek pazust visām atliekām.

Izsalkuši gliemeži ir apgrūtinājums jebkuram dārzniekam. Daudzi iespējamie mājas aizsardzības līdzekļi neko nevar darīt pret dzīvniekiem. Kas īsti palīdz pret gliemežiem dārzā?

Daudzos dārzos tumsas aizsegā no slēptuvēm izlien veselas gliemežu kolonijas un uzbrūk puķēm un dārzeņiem. Īpaši drēgnā laikā tos diez vai var apturēt ēšanas vēlmē.

Spānijas gliemežiem gandrīz nav plēsēju

Gandrīz 90 procentus no barošanās bojājumiem dārzeņu pleķīšos un puķu dobēs rada Spānijas kailgliemeži (Arion vulgaris). Tas tika ievests Vācijā pagājušā gadsimta 60. gados, un šeit gandrīz nav dabisko plēsēju. Krupji, eži un putni, kas citādi labprāt ēd gliemežus, dod tiem plašu miera ostu. Dzīvnieki izdala tik daudz gļotu, ka labvēlīgie kukaiņi ar tām aizrīsies. Ārēji Spānijas kailgliemežus diez vai var atšķirt no vietējā sarkanā gliemeža (Arion rufus).

Tīģergliemezis ēd olas

Spānijas gliemežu dabiskais ienaidnieks ir tīģergliemeži.

Tomēr Spānijas gliemežiem ir dabisks ienaidnieks: tīģergliemezis, 10 līdz 20 centimetrus garš kailgliemežu dzimtas gliemezis. Šis labvēlīgais gliemezis aprij ne tikai bojājošās augu daļas un mirušos dzīvniekus, bet arī Spānijas kailgliemežu olas. Viņš pat uzbrūkot gliemežiem. Tāpēc nekad nevajadzētu cīnīties ar tīģergliemežiem. Tas attiecas arī, piemēram, uz aizsargājamajiem Vīngliemežiem un lentveida gliemežiem.

Metodes pret gliemežiem dārzā

Protams, vislabāk, ja gliemeži pirmajā vietā nenokļūst pie dārza augiem. Sekojošo metožu kombinācija ir sevi pierādījusi:

  •  Pārklājiet puķupodus un  dobes apmales  ar īpašu ekoloģisku, caurspīdīgu aizsargpārklājumu, ko var iegādāties, piemēram, būvmateriālu veikalos. Gliemeži nevar noturēties uz slidenas virsmas. Alternatīvi izmantojiet pašlīmējošo vara foliju
  • Stādiet dārzeņu dobes  tikai atklātās, saulainās dārza vietās
  • Novērsiet slēpšanās vietas, piemēram, augstu zāli, netālu no neaizsargātām dobēm
  • Laistiet tikai augu sakņu zonu un saglabājiet augsni smalki drupinātu un sausu
  • Ap īpaši apdraudētām dobēm novietojiet gliemežu žogu (pieejams specializētajos veikalos).
  • Izkliedējiet ap dobēm dabiskos kavēkļus, piemēram, aitas vilnu, kaļķi, zāģu skaidas,  mizu mulču  vai  kafijas biezumus.
Atrodiet gliemežu olas vasaras beigās un rudenī

Rudenī dārzu īpašniekiem vajadzētu parūpēties par nākamo gadu, jo gliemeži rūpējas par saviem pēcnācējiem vasaras beigās un rudenī. Katrs gliemezis dēj līdz 400 olām. Priekšroka dodama noteiktām vietām, piemēram, zem lietus mucas vai plaisās un spraugās dārza augsnē. Jāatrod ligzdas un jāizņem olas .

Alus slazdi pievilina vēl vairāk gliemežu

Ja visi piesardzības pasākumi nav palīdzējuši, ir dažādi veidi, kā atbrīvoties no gliemežiem. Alus slazdi nav ieteicami. Tie piesaista gliemežu masas, kas pēc tam iekrīt alū un noslīkst. Diemžēl smaka pievelk arī gliemežus no kaimiņu dārziem, kas mēdz saasināt problēmu.

Savāc daudzus gliemežus vienlaikus ar salātu slazdiem

Gliemežu "salātu bārs" atvieglo kaitēkļu savākšanu.

Salātu slazds ir pierādījis sevi, ka spēj vienā rāvienā savākt 20 līdz 30 gliemežus: "Paslēpiet" atsevišķas salātu lapas vakarā dārzā zem slapja maisa un vienkārši gaidiet: jau nākamajā dienā daudzi gliemeži ir sapulcējušies dārzā zem maisa.

Alternatīva salātiem ir slapji dēļi. Vienkārši vakarā novietojiet samitrinātos dēļus blakus dārzeņu dobēm. Naktīs pēc lielās maltītes gliemeži ložņā zem vēsajiem un mitrajiem dēļiem. Pilnībā paēdušos dzīvniekus var vienkārši savākt, tos nedrīkst likt  kompostā . Citas vietas, kur gliemežiem patīk paslēpties, ir lapu kaudzes, nopļauta zāle un atmirusi koksne. Visur, kur ir mitrs un tumšs, viņi jūtas ērti. Ikviens, kurš zina slēptuves, ietaupa ilgus meklējumus dārzā.

Izmantojiet gliemežu granulas precīzi saskaņā ar ražotāja norādījumiem

Ja izmantojat gliemežu granulas, noteikti rūpīgi jāievēro ražotāja norādījumi un jāizvēlas videi draudzīgākais produkts. Zināmo aktīvo vielu metiokarbu nedrīkst  ne pārdot, ne lietot. Mēs iesakām aktīvo sastāvdaļu, kas ir apstiprināta arī bioloģiskajā lauksaimniecībā, proti, dzelzs fosfātu.

Dzelzs fosfātu augsnē mikroorganismi un īpašie augu ekskrēcijas produkti pārvērš augiem pieejamos metabolītos - zināms, ka dzelzs un fosfāts ir augu barības vielas.  Aktīvā viela ir nekaitīga mājdzīvniekiem un savvaļas dzīvniekiem, piemēram,  ežiem. Gliemežu granulas izvilina gliemežus no slēptuvēm, neļaujot tām ēst neilgi pēc ēsmas uzņemšanas. Pēc dažām dienām kaitēkļi mirst.

Cīnieties pret gliemežiem ar nematodēm

Phasmarhabditis hermaphrodita ģints nematožu izmantošana ir salīdzinoši dārga. Tie ir vītņtārpi, kas iekļūst gliemežos un izdala baktēriju. Pēc apmēram sešām līdz desmit dienām gliemeži iet bojā. Tomēr tas, cik lielā mērā nematodes iedarbojas arī pret Spānijas kailgliemežiem, ir pretrunīgs. Ja jūs joprojām vēlaties to izmēģināt, jums vajadzētu dubultot nematožu daudzumu.

Tas attiecas arī uz  smagām dārza augsnēm , jo ​​nematodes ir mazāk spējīgas pārvietoties šajā vidē. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot nematodes ūdenstilpju tuvumā, jo tās iznīcina arī ūdens gliemežus. Jums arī jāpārliecinās, ka nematodes nenokļūst uz ēdamajām auga daļām. Pēc uzklāšanas rūpīgi nomazgājiet rokas.

Dzīvīga alternatīva: iznomājiet skrejējpīles

Skrējpīļu pāris var noturēt apmēram 1000 kvadrātmetru dārza vietas bez gliemežiem.

Arvien vairāk dārzu īpašnieku to izmanto. Pīles izmanto savu aso ožu, lai savās dienas slēptuvēs atrastu gliemežus un pēc tam nogādātu tos ūdenī, kur tos alkatīgi aprij. Ūdens ir svarīgs, lai pīles varētu nomazgāt gliemežus un neaizrīties ar tiem, kas ir īpaši svarīgi ar jaunām pīlēm. Tam vislabāk piemērots ir dīķis, kurā viņi var arī peldēties.

Skrējpīles: padomi par turēšanu

Neskatoties uz to priekšrocībām dārzā, jums nevajadzētu iegādāties skrējējpīles bez pārdomām. Tāpat kā ar visiem dzīvniekiem, ir jāievēro sugai atbilstošas ​​audzēšanas nosacījumi.

Daži augi nepatīk gliemežiem

Ja vēlaties izvairīties no grūtībām jau pašā sākumā, plānojot puķu dobes, pārliecinieties, ka esat atlasījis augus, kas nav obligāti iekļauti gliemežu ēdienkartē. Par laimi, ir vairāki skaisti augi, kas parasti izvairās no gliemežiem vai pat atbaida tos. Tajos ietilpst intensīvi smaržojoši augi, piemēram, rozmarīns un timiāns, indīgos augus, piemēram, kurpīte un  uzpirkstīte  , kā arī  graudzāles  un  papardes . Augus ar biezu mīkstumu, piemēram,  saulrieteņi un  laimiņi  , arī gliemeži nav interesantas.

Neinteresanti dārzeņi: izvēle ir ierobežota

Runājot par dārzeņiem, iespējas ir daudz ierobežotākas iespējas, gliemeži ēdīs gandrīz jebko, īpaši zaļos salātus. Piemēram, redīsi, spināti, bietes,  tomāti , selerijas, maurloki,  sīpoli ,  pētersīļi  un endīvijas parasti tiek noraidīti. 

Padoms.  Paaugstināta dobe  vismaz apgrūtina gliemežu piekļuvi dārzeņiem.

Iveta Jakubāne – malakoloģe, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Projekts “Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE19IPE/LV/000010 LIFE-IP LatViaNature) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu. Informācija atspoguļo tikai projekta LIFE-IP LatViaNature īstenotāju redzējumu, Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra nav atbildīga par šeit sniegtās informācijas iespējamo izmantojumu. LLKC semināru rīko sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Daugavpils universitāti.

Video, kurā skrējējpīles nogaršo savas labākās konfektes – gliemežus! Indijas skrējējpīles ēd savus iecienītākos spāņu kailgliemežus Arion vulgaris!

2009. gadā Latvijā pirmo reizi tika konstatēta mūsu dabā invazīva suga – Spānijas kailgliemezis. Kopš tā brīža Spānijas kailgliemeža populācija pie mums ir krietni pieaugusi un tas ir pielāgojies mūsu klimata apstākļiem. Ir vietas Latvijā, kur šie gliemeži tiek vākti burtiski ar spaiņiem. Ar ko ir bīstama šī gliemežu suga, kā to atpazīt savā dārzā un kāpēc eksperti aicina līgotājiem svētku dienās palīdzēt Latvijas dārzos, laukos un pļavās apkarot šo kaitēkli? To redzēsiet kolēģa Ulda Birziņa sižetā.