Cēlonis - Augu tirdzniecība un augu podi

  • Viens no nozīmīgākajiem gliemežu izplatīšanās veidiem ir augu tirdzniecība, kas arī ir iemesls, kāpēc Latvijā ir Spānijas kailgliemezis!
  • Pērkam uzmanīgi ievestos stādus un tagad jau jebkuru augu podā!
  • Ja tirdzniecības vietā ir gliemežu atradnes, tad jebkurš augu tirgotājs to var ievest savā dārzniecībā un savukārt pēc tam to aizvest uz citu gadatirgus tirdzniecības vietu.
  • Tāpat iepērkot dārzniecība stādāmo materiālu var tikt pie gliemežiem.
  • Savukārt, ja tirgus vietā gliemezis nav, tad gliemezis var pārvietoties no viena pārdevēja auga pie otra pārdevēja auga. 
  • Ja augu tirgotājs atved uz tirgu, kur gliemeži nav, gliemezis var iedzīvoties esošajā tirgus teritorijā. 
  • Ja augu nopērc un nepievēršot augam uzmanību pārvedīsi mājās, vari atvest gliemezi vai to oliņas uz savu dārzu. 
  • Viss tieši tāpat arī attiecas uz draudzenes dāvāto puķupodu vai veikalā nopirktu stādu.

Ja patika, padalies!

Lusitāna gliemezis - sauszemes suga, plaušu kailgliemezis, ar neskaidru taksonomisko stāvokli, Eiropas literatūrā aprakstīts kā Arion lusitanicus. Daudzi taksonomisti to uzskata par A. vulgaris.

Spānijas kailgliemezis (Arion vulgaris) ir ieviesies Latvijā, pārvadājot augsni, kompostu vai dekoratīvo augu stādus, pie kuru saknēm vai podos var atrasties pieauguši kailgliemeži, nepieauguši īpatņi vai olas. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem. Tas rada apdraudējumu Latvijas dabai: negatīvi ietekmējot vietējās sugas un biotopus, krustojas ar vietējām sugām, pārnēsā dzīvnieku un augu slimību ierosinātājus un ir nozīmīgs lauksaimniecības kaitēklis.

Esi uzmanīgs, jo Latvijā mīt arī vietējā, Latvijas bioloģisko daudzveidību neapdraudoša un aizsargājama suga – tumšais kailgliemezis (Limax cinereoniger).

Sugas apraksts

Pieauguša kailgliemeža ķermeņa garums ir 7-14 cm. Krāsa var būt dažāda, taču visbiežāk tā ir brūngani netīri pelēkzaļa. Gliemeži var būt arī brūngani, oranžīgi vai pelēcīgi, retāk melni. Pēda gandrīz balta vai pelēka, bez pēdas rieviņām. Gļotas uz pēdas pārsvarā ir bezkrāsainas, bet uz ķermeņa virsmas parasti tās ir dzeltenīgas vai oranžīgas. Uz ķermeņa virsmas labi izteikti lieli un iegareni kārpiņveida izcilnīši.

Nepieaugušiem īpatņiem ķermeņa abos sānos ir tumša josla, bet pieaugušie kailgliemeži ir vienkrāsaini.

Spānijas kailgliemezi var sajaukt ar sarkano kailgliemezi (Arion rufus) un melno kailgliemezi (Arion ater).

Invāzijas ceļi

Ieviesies, pārvadājot augsni, kompostu vai dekoratīvo augu stādus, pie kuru saknēm vai podos var atrasties pieauguši kailgliemeži, nepieauguši īpatņi vai olas.

Dabiskie izplatīšanās ceļi ir ceļmalas, grāvju malas un ūdenstilpju piekrastes. Suga var izplatīties pa neapsaimniekotiem zālājiem, krūmājiem un mežiem. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem.

Dzīvotnes raksturojums

Latvijā sastopams dārzos, tīrumos, apstādījumos, ceļmalās, grāvjmalās, kapsētās, ūdenstilpju krastos, kāpās, mežos un pļavās.

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!

Spānijas kailgliemezis savā dabiskajā izplatības areālā ir sastopams mitrās vietās lapkoku mežos, ūdenstilpju piekrastēs, pļavās, parkos un dārzos. Ārpus dabiskā izplatības areāla vairākās Eiropas valstīs suga ir sastopama cilvēka mītņu tuvumā, galvenokārt, dārzos, apstādījumos un parkos, lauksaimniecības zemēs un ietekmētos biotopos. Latvijā Spānijas kailgliemezis konstatēts dārzos.