05. Dzīve kopā ar Spānijas kailgliemezi

Man ļoti nepatīk doma, ka mums ar Spānijas kailgliemezi nāksies sadzīvot. Tā nav slimība, pret kuru var vakcinēties un iespēja, ka saslimsi ir mazāka vai tas notiks daudz vieglāk. Dzīve kopā ar Spānijas kailgliemezi nozīmē to, ka mūsu dzīve tam nāksies pakārtot. Meklējot risinājumus, ko varēsim dārzā stādīt, kādas dobes veidot, kādas aizsargjoslas dobju malās un tāpat katrs vasaras vakars jāpavada nevis vērojot saulrietu, bet drūmi staigājot pa dārzu nodurtu galvu meklējot glumos gliemežus. Pēc pirmreizējām lasīšanām teritorijās, kur tas nav darīts iepriekš regulāri, atgriežos ar glumiem krokšiem, nākamajā rītā tie vienkārši no visām pusēm ir glumi, lai arī vakarā tā sajūta tāda nav bijusi. Ja pļauta zāle un nav savākta, pēc gliemežu lasīšanas mājās pārrodies ar "platformenēm", jo gliemežu gļotas un zāle ir izveidojusi pāris centimetrus biezāku apavu zoli.

Ja reizēm pārņem nostaļģija par laikiem, kad varējām gulēt siena zārdos, tagad tie ir retums, bet ja tur ir gliemezis, diez vai atradīsies gulētāji. Mans bērns vasarā ļoti vēlas gulēt teltī, ja gliemezis būs visur, tad baidos, ka teltis plauktā noputēs  ar putekļiem.

Ja Tu gliemezi centies tikai ierobežot, tas savairosies atkal un atkal. Tie ir regulāri ikgadēji naudas līdzekļi, kas jāvelta to ierobežošanai, tās ir ikgadējas gliemežu lasīšanas talkas. Es labprāt labāk ietu šodien lasīt sēnes mežā, darboties dārzā, iekārtojot puķu dobes, bet saprotu, ka šobrīd ir pēdējais laiks, kad ir jāizdara viss iespējamais, lai tiktu vaļā no Spānijas kailgliemeža. Viena mūsu ģimene to nevar izdarīt, rokas par īsām un to skaits par maz, bet ja visi mēs ejam un darām un gaidām mazāk uz citiem, kad kaut ko izdarīs. Rezultāts būs, arī tas, kas tagad neko nedara, sāks darīt, jo redzēs, ka cīņa nav bezjēdzīga. Mani šīs vasaras gliemežu apkarošanas rezultāti ir acīmredzami, ka varam, ja mēs gribam kaut ko darīt lietas labā! Vieglāk ir neko nedarīt, bet tad rēķināmies ar sekām. Viss ir atkarīgs no tā, cik mēs esam spēcīgi!

Ja patika, padalies!

Spānijas kailgliemezis (Arion vulgaris) ir ieviesies Latvijā, pārvadājot augsni, kompostu vai dekoratīvo augu stādus, pie kuru saknēm vai podos var atrasties pieauguši kailgliemeži, nepieauguši īpatņi vai olas. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem. Tas rada apdraudējumu Latvijas dabai: negatīvi ietekmējot vietējās sugas un biotopus, krustojas ar vietējām sugām, pārnēsā dzīvnieku un augu slimību ierosinātājus un ir nozīmīgs lauksaimniecības kaitēklis.

Esi uzmanīgs, jo Latvijā mīt arī vietējā, Latvijas bioloģisko daudzveidību neapdraudoša un aizsargājama suga – tumšais kailgliemezis (Limax cinereoniger).

Sugas apraksts

Pieauguša kailgliemeža ķermeņa garums ir 7-14 cm. Krāsa var būt dažāda, taču visbiežāk tā ir brūngani netīri pelēkzaļa. Gliemeži var būt arī brūngani, oranžīgi vai pelēcīgi, retāk melni. Pēda gandrīz balta vai pelēka, bez pēdas rieviņām. Gļotas uz pēdas pārsvarā ir bezkrāsainas, bet uz ķermeņa virsmas parasti tās ir dzeltenīgas vai oranžīgas. Uz ķermeņa virsmas labi izteikti lieli un iegareni kārpiņveida izcilnīši.

Nepieaugušiem īpatņiem ķermeņa abos sānos ir tumša josla, bet pieaugušie kailgliemeži ir vienkrāsaini.

Spānijas kailgliemezi var sajaukt ar sarkano kailgliemezi (Arion rufus) un melno kailgliemezi (Arion ater).

Invāzijas ceļi

Ieviesies, pārvadājot augsni, kompostu vai dekoratīvo augu stādus, pie kuru saknēm vai podos var atrasties pieauguši kailgliemeži, nepieauguši īpatņi vai olas.

Dabiskie izplatīšanās ceļi ir ceļmalas, grāvju malas un ūdenstilpju piekrastes. Suga var izplatīties pa neapsaimniekotiem zālājiem, krūmājiem un mežiem. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem.

Dzīvotnes raksturojums

Latvijā sastopams dārzos, tīrumos, apstādījumos, ceļmalās, grāvjmalās, kapsētās, ūdenstilpju krastos, kāpās, mežos un pļavās.

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!

Mans dārzs ir pārņemts! Portugāles vai spāņu gliemezis (Arion vulgaris) ir klāt. Tas nav nekas īpašs, jo tas pastāv jau ilgu laiku. Taču īpašs ir tas, ka tas ir parādījies tik ekstrēmos daudzumos.

Stāsts radies Spānijas kailgliemežu lasīšanas laikā. /Aina Jēkabsone/