Gliemežu seriāls

01. Spānijas kailgliemeža postījumi

 • Spānijas kailgliemezis dārzā nodara nopietnus postījumus, nograuž visu, kas viņam gadās garšīgs pa ceļam. Dārzeņi praktiski visi viņam ir ēdami. Ar puķēm tas ir gudrs, neēdīs indīgos augus, līdz ar to tās paliks neskartas mūsu puķu dobēs. Gliemezim ļoti garšo maigās zaļās salātu lapiņas, zemeņu ogas, dārzeņu laksti un saknes.  Mazāk uzturēsies zālājos ar graudzālēm.
 • Gliemezis apdraud mūs tikai ne ar ražas bojāšanu, gliemezis pārnēsā E coli baktērijas, kuras nokļūst uz ogām, augļiem, kuriem tas būs pārlīdis pāri. Līdz ar to savā dārzā, ja ir šis mošķis, nevari garām ejot paņemt zemeņu ogu no dobes un to apēst. To vispirms rūpīgi ir jāmazgā. Ja būs sagrauzta oga, neliksi to sev galdā. Attēlos redzamos augus, kur uz tiem ir 20-30 gliemeži, es jau vairs nespētu iedomāties savās pusdienās.
 • Tāpat gliemezis var pārnēsāt slimības mājlopiem.
 • Sabojāt lielsaimnieku ražas.
 • Uzbrukt putnu mazuļiem.
 • Uzbrukt citiem gliemjiem, gliemežu sugām krustojoties, vietējās sugas izzūd. Spānijas kailgliemezis var krustoties ar Melno kailgliemezi un Sarkano kailgliemezi.
 • Samazina īpašuma tirgus vērtību.

 

02. Gliemežu ātrā izplatība kartē

Noteikti, lai redzētu gliemežu izplatību pa gadiem, būtu noderīgas kartes, ko apkopo no saņemtajiem ziņojumiem.

Man tāda ir tapusi pa gadiem savā ciematā, karti vari redzēt šeit. Satiekot savu pirmo gliemezi 2017. gadā vēl nesapratām, kur tas radies. 2019. gadā konstatējām divās blakus teritorijās, kur tajā brīdī gliemežu invāzija jau bija smaga.  Visticamāk, invāzijas sākums bija blakus esošajā teritorijā, kur tika vestas lapas no dažādām pilsētas vietām. Pēc tam pāris reizes gadā vērojām kā gliemezis izplatās. Ja 2019. gadā būtu zinājusi, ko zinu tagad, gliemezi būtu likvidējuši ar mazāku darbu, nekā tas ir ieguldīts šajā gadā. Šobrīd jau gliemezis kļūst nekontrolējams, bet gliemezi redzu, ka varam ierobežot pavisam, ja to darām tagad. Ja gaidīsim vēl gadu, būs atkal tikai grūtāk. Gliemezis var atgriezties atpakaļ vietās, kur mēs esam jau ieguldījuši daudz sava darba. 

04. Ārzemju pieredze

Uzklausot cilvēkus, saņemam informāciju, kāda ir realitāte, piemēram,  Zviedrijā. Tur cilvēki ir atteikušies no mazdārziņiem. Labāk dodas uz lielveikalu, meklējot veikalu plauktos ekoloģiski audzēto pārtiku. Bet vai tas ir risinājums? Cik ilgi spēs ražot lielsaimnieki, ja būs nepieciešams patērēt gliemežu indes un tas jau tāpat vairs nebūs ekoloģisks. Ja domājam par šo problēmu globālā mērogā, ārpus sava mazdārziņa, Spānijas kailgliemezis ir nopietna problēma, kur nepietiks vien ar pāris entuziastiem gliemežu lasīšanas darbos, ir jāiet un jācīnās visiem kopīgiem spēkiem.

05. Dzīve kopā ar Spānijas kailgliemezi

Man ļoti nepatīk doma, ka mums ar Spānijas kailgliemezi nāksies sadzīvot. Tā nav slimība, pret kuru var vakcinēties un iespēja, ka saslimsi ir mazāka vai tas notiks daudz vieglāk. Dzīve kopā ar Spānijas kailgliemezi nozīmē to, ka mūsu dzīve tam nāksies pakārtot. Meklējot risinājumus, ko varēsim dārzā stādīt, kādas dobes veidot, kādas aizsargjoslas dobju malās un tāpat katrs vasaras vakars jāpavada nevis vērojot saulrietu, bet drūmi staigājot pa dārzu nodurtu galvu meklējot glumos gliemežus. Pēc pirmreizējām lasīšanām teritorijās, kur tas nav darīts iepriekš regulāri, atgriežos ar glumiem krokšiem, nākamajā rītā tie vienkārši no visām pusēm ir glumi, lai arī vakarā tā sajūta tāda nav bijusi. Ja pļauta zāle un nav savākta, pēc gliemežu lasīšanas mājās pārrodies ar "platformenēm", jo gliemežu gļotas un zāle ir izveidojusi pāris centimetrus biezāku apavu zoli.

Ja reizēm pārņem nostaļģija par laikiem, kad varējām gulēt siena zārdos, tagad tie ir retums, bet ja tur ir gliemezis, diez vai atradīsies gulētāji. Mans bērns vasarā ļoti vēlas gulēt teltī, ja gliemezis būs visur, tad baidos, ka teltis plauktā noputēs  ar putekļiem.

Ja Tu gliemezi centies tikai ierobežot, tas savairosies atkal un atkal. Tie ir regulāri ikgadēji naudas līdzekļi, kas jāvelta to ierobežošanai, tās ir ikgadējas gliemežu lasīšanas talkas. Es labprāt labāk ietu šodien lasīt sēnes mežā, darboties dārzā, iekārtojot puķu dobes, bet saprotu, ka šobrīd ir pēdējais laiks, kad ir jāizdara viss iespējamais, lai tiktu vaļā no Spānijas kailgliemeža. Viena mūsu ģimene to nevar izdarīt, rokas par īsām un to skaits par maz, bet ja visi mēs ejam un darām un gaidām mazāk uz citiem, kad kaut ko izdarīs. Rezultāts būs, arī tas, kas tagad neko nedara, sāks darīt, jo redzēs, ka cīņa nav bezjēdzīga. Mani šīs vasaras gliemežu apkarošanas rezultāti ir acīmredzami, ka varam, ja mēs gribam kaut ko darīt lietas labā! Vieglāk ir neko nedarīt, bet tad rēķināmies ar sekām. Viss ir atkarīgs no tā, cik mēs esam spēcīgi!

06. Potenciālās teritorijas

Ja šodien vēl Tu domā, ka Spānijas kailgliemezis uz Tevi neattiecas, tad neko nedarot, ātri ar to saskarsies  un tad cīņa būs nokavēta.

Gliemezis lieliski pielāgojas dažādām dzīvesvietām, līdz ar to, es redzu, ka ir apdraudētas šādas teritorijas:

 • Spēļu laukumi, smilšu kastes
 • Lauku sētas
 • Pļavas
 • Meži
 • Brīvdabas estrādes
 • Tūrisma atpūtas vietas
 • Dabas takas
 • Telšu vietas
 • Piknika vietas
 • Baskāju takas
 • Lauksaimniecības zemes
 • Nekustamie īpašumi, to vērtība būtiski samazinās, ja tiem apkārt ir gliemežu atradnes
 • Tirdzniecības vietas
 • Dārzniecības
 • Kapsētas
 • Jūrmalas kāpas

Padomā, vai ir kāda vieta, kur gliemezis nevarētu dzīvot?

07. Vienkārši un ātri tiekam galā ar pirmajiem atradumiem!

Stāsts aizsākās pagājušā gadā, kādā lauku sētā, kur apkārt ir daudz skaistu puķu dobju, daudz mežu un pļavas.

Vienu dienu ejot ikdienas gaitās pa taciņu uz betona loksnes tiek pamanīts Spānijas kailgliemezis. Saimniece ar gliemezi bija jau iepazinusies palīdzot citā dārzā tos salasīt. Līdz ar to nebija nekādu šaubu, ka gliemezis ir īstais.  Ieteicu vietu kārtīgi apsekot gan tad, gan vēl kādu laiku vēlāk, īpaši tumšajās nakts stundās. Kopā tika atrasti 3 gliemeži. Tie tika likvidēti.

Par laimi, šogad jaunu atradumu nav konstatēti. Domājot, kā gliemezis nonāca uz šīs taciņas, iespējams atradām iemeslu. Dažas dienas pirms tam tika turpat blakus nolikts jauniegādātais krizantēmu puķupods. 

Ja nebūtu saimniece pazinusi gliemezi un zinājusi, ko ar tiem iesākt, 3 gliemežu vietā būtu jau iespējams līdz 1500 gliemežiem šajā sezonā, kas turpinātu tālāk savu izplatību.

08. Mūsu teritorijas atgūšana, nosargāšana un pieskatīšana

Savu cīņu uzsākām reizē ar pirmo gliemezi 2017. gadā. Esam izmēģinājuši ļoti daudz veidus kā gliemezi ierobežot. Pārliecinošu rezultātu nebija līdz 2020. gadam. 2021. gads bija ļoti sauss un gliemezis šķita, ka mūsu teritorijas ir pametis. Gājām skatīties citās vietās, kur viņi bija, lai saprastu, kas noticis. 

Šogad (2022) būtisku rezultātu panācām ar aizsargjoslas izveidi ar robežām, kur bija gliemeži. Izmantojām smalku ēnošanas tīklu. Kāds gliemezis izmantoja iespēju un devās tam pāri, bet tie bija vairs tikai daži un drusku pa 3 metriem padarījām viņiem garāku ceļu uz mūsu dārzu. 

Vēl būtiskāku rezultātu iegūstam, kad dodamies palīgā kaimiņiem, gliemezis mūsu dārzā kļūst aizvien retāks. 

Mūsu teritorijas ikdienas pieskatīšana aizņem aizvien īsāku laiku, ja kādreiz tās bija regulāras pastaigas no rīta un vakarā pa stundai divatā. Tad šobrīd ejam vakarā pastaigā un tas prasa jau vairs tikai 10 minūtes un ne katru vakaru.  Dārzu pļaujot, kopjot tiek pievērsta uzmanība vai gliemezis nav kaut kur atkal iedzīvojies. Tādu situāciju šogad nav bijis.  Bet pagaidām pastaigas vēlu vakarā atcelt pilnībā nevaram. 

09. Blakus esošās publiskās teritorijas sakopšana un atgūšana

Brīdī, kad intensīvi pār žogu sāka līst gliemeži, devāmies skatīt, kas notiek otrpus žogam. Skatīties devāmies ar spaini un lasīšanas irbuļiem. Tā bija 2. jūlija nakts. Vakarā pirms tam bija pamatīgs lietus. Kopā ar vīru staigājām tur 3 stundas, kopā salasījām 2 kg gliemežu, kas pēc vēlākiem aprēķiniem, varēja būt ap 800 gliemežiem dažāda izmēra, jo lasījām pilnīgi visus, kurus redzējām. Kājas šķita tikai slapjas no zāles, bet otrā rītā iekāpt savos mīļajos krokšos vairs nevarēju, tie bija viscaur gļotās.  

Domājām, ko darīt, jo apnika gliemežus ķert uz žoga un redzējām, ka gliemezis pārvietojas lielākās platībās, kas apdraudēja mūsu dārza nosargāto daļu, kur gliemeži vēl netika konstatēti . Satikām viendien teritorijas saimnieci. Pastāstīju mūsu bēdu, pārrunājām, piedāvāju palīdzēt teritorijas sakopšanā un gliemežu nolasīšanā. Sakopšana prasīja nedaudz vairāk kā 10 stundas, bet tās jau mums ir atmaksājušās. Tā kā tā ir publiskā teritorija, visi šobrīd ir apmierināti un priecīgi. Kaimiņi, jo teritorija ir sakopta, mēs - gliemežu teritorijā no tās puses vairs neienāk. Plus ir izveidojušās normālas, draudzīgas kaimiņu attiecības ar blakus esošās daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem. 

Gliemežu skaita samazinājums

Paši bijām pārsteigti, ka pāris nedēļu laikā ieguvām tik ātru rezultātu, 2 kg bija vienreiz, pēc tam apjoms būtiski samazinājās, tagad jau tas ir rets gliemezis, ko tur atrodam. Šis rezultāts mūs mudināja tālākai cīņai un aicināt citus. Kamēr mēs aizgājām reizēm salasīt kādu spainīti, tas nedeva rezultātu, kad sākām to darīt regulāri un sistemātiski, rezultāts ir redzams. Šobrīd apsekojam teritoriju, bet patērētais laiks diviem no trīs stundām ir samazinājies vienam uz 10 minūtēm. Reizēm aizejam apskatīt teritoriju divatā tīri kompānijas pēc. Karstajā laikā pastaigu uz šo teritoriju izlaižam, bet tās nepārtraucam,pēc lietus vakarā noteikti apsekojam arī šo teritoriju.

10. Mūsu ciematiņa atgūšana un tā organizēšana

Pirmie rezultāti mūsu ciematiņā sākās ar mūsu teritorijas nosargāšanu un blakus esošas nelielas teritorijas atgūšanu.

 

Kad jau redzējām pozitīvus rezultātus (27.07.2022)  pirmajos mūsu veiktajos darbu posmos, sapratām, ka nevēlamies vairs apstāties, jo nevēlamies, lai gliemezis atgrieztos pie mums dārzā. 

Vispirms interesēja gliemezi ierobežot aiz otras robežas. To izdarot, Spānijas kailgliemezis mūsu dārzā ir retums.

Kopā līdz augusta vidum pamazām pēc teritoriju saimnieku nopļaušanas, esam savu lasīšanas platību palielinājuši tuvu jau 1 hektāram. Daļa no tās ir vairs tikai pieskatāma.  Sākotnēji mums daudz darba prasīja pa dienu nogrābt nopļauto zāli un pēc nepieciešamības izgrābt arī iepriekšējo gadu zāli, piepļaut krūmu apakšas. Tā ievērojami saīsināja gliemežu lasīšanas laiku, pirmajā vakarā gliemeži bija vairāk, pēc tam to skaits būtiski saruka.

Pati gliemežu lasīšana mums diviem sākumā prasīja pat līdz 3 stundām vakarā, šobrīd jau tā ir stunda, kura praktiski jau no lasīšanas ir pārvērtusies par patīkamu pastaigu. Lai spētu apstaigāt visas platības, izvērtējām situāciju, sākām ar tām vietām, kur bija lielākie gliemeži, lai tos nolasītu un tie nepaspētu sadēt nākamo paaudzi. Lasot Spānijas gliemežus visus pēc kārtas - lielus un mazus, sākumā nolasās tāpat lielie, pēc tam vairāk lasīšanai paliek mazie.  Pirmajā lasīšanas reizē izteikti tiek nolasīti mīlas pārīši, pēc tam jau vairs šādus skatus neredzam. Ja sanāk vairāk lasīt, izvērtējām vai varam apstaigāt visu vai tomēr lasīt teritorijās pēc grafika.

Pirmo lasīšanas reižu laikā šajās platībās (neskaitot mūsu dārzu, kur gliemežu vienkārši nebija daudz) esam salasījuši vismaz 30 litrus gliemežu. Pēdējo reižu lasījumi vakarā (augusta vidū) pēc lietus sasniedz puslitru.

Esam sazinājušies ar visiem vēl aktuālajiem Zvirgzdu īpašumu saimniekiem, lai informētu par gliemežu esamību viņu teritorijas malās un esam gatavi palīdzēt ar savu padomu un iespēju robežās piedalīties ar savu palīdzību, ja tāda būs nepieciešama.

Šobrīd darbs ir jāturpina, šīs sezonas laikā Zvirgzdos konstatēts aptuveni 6 reizes lielākā platībā nekā tās bija pagājušā gadā. Ja gliemezi neapturēs, risks tiem ir nokļūt pāri ceļam lielajās pļavās un Talsu privātmāju rajonā.