Spānijas kailgliemezis - Gliemežu veidi

Gliemežu veidi

Atrodot aizdomīgu gliemezi, problēmu sagādā precīza gliemeža sugas noteikšana. 

Bieži redzam, ka cilvēki ir pārsteigti par Milzu kailgliemezi, tas ir liels un "biedējošs". Zinot, ka cīnās Latvijā ar gliemežiem, bieži par upuri krīt Milzu kailgliemezis, kurš patiesībā lielu ļaunumu nedara, tas galvenokārt pārtiek no augu beigtajām daļām. Plus ēdot arī citu gliemežu oliņas, līdz ar to tas var būt Spānijas kailgliemeža dabīgais ienaidnieks.

Pati lasot gliemežus, reizēm mulsina Melngalvas mīkstgliemezis, kuram ir rievota mugura un zinot, ka Spānijas kailgliemezim pastāv krāsu mainība, tad ir šaubas, kas tas ir. Bet visvienkāršāk tos varu atšķirt, ja gliemezim pieskaras pie galvas daļas, Melngalvas mīkstgliemezim pacelsies tāds kā plīvurs, kas nav Spānijas kailgliemezim.

Ja patika, padalies!

Draugs vai ienaidnieks?

Tīģergliemezim, kas ir radniecīga kailgliemežu dzimtai, tam ir efektīva gliemežu mednieka reputācija.

Vai tā ir?

Ikviens, kurš dārzā vai dabā pirmo reizi sastapsies ar tīģergliemezi (Limax maximus), to uzreiz atpazīs: tas izskatās kā slaids gliemezis ar leoparda rakstu, kas ir līdz 15 centimetriem garš. Tumšie, nedaudz iegareni plankumi uz gaiši pelēkas vai gaiši brūnas pamatkrāsas saplūst svītrainā rakstā ķermeņa aizmugurē. Šur tur, atkarībā no sugas, sastopami arī neraibi vai balti eksemplāri. Dīvainajiem labvēlīgajiem gliemežiem pēdu zoles ir krēmkrāsas. Lai gan no pirmā acu uzmetiena tie ir līdzīgi pēc formas un izskata, gliemeži ir tikai ļoti tālu radniecīgi gliemežiem. Tajos ietilpst Spānijas kailgliemeži (Arion vulgaris), kas ir populārs kaitēklis dārzā.

Tīģergliemežu dzīvotne

Tīģergliemeži ir īsti manīgu acu ķērāji. Diemžēl jūs tos redzat reti, jo tie sastopami tikai diezgan mazās populācijās un ir arī nakts dzīvnieki. Tie pavada dienu labi aizsargāti ēnainās, vēsās vietās zem augiem, koka dēļiem vai akmeņiem. Tikai pēc ilgstoša lietaina laika gliemezi var redzēt ārā pa dienu. Ja tīģergliemeži dārzā atrod labus dzīves apstākļus, tie vairojas nepārtraukti, taču ievērojami mazākā skaitā nekā Spānijas kailgliemeži. Gliemeži sasniedz dzimumbriedumu pusotra gada laikā un var dzīvot līdz trim gadiem. Ziemā dzīvnieki slēpjas drošā vietā un atkal iznāk tikai pavasarī. Kailgliemeži, tāpat kā gliemeži, ir hermafrodīti – vienlaikus nēsā gan vīriešu, gan sieviešu dzimumorgānus. Tīģergliemežu pārošanās ir sarežģīta un notiek lielā augstumā, kas karājas no gļotu pavediena. Katrs tīģergliemis vasarā dēj olas divas reizes, proti, 100 līdz 300 olas, kas ir sadalītas divos līdz četros pavedienos. Tīģergliemežu olas nav baltas kā gliemežu, bet gan no dzidras līdz caurspīdīgas. Jaunie gliemeži izšķiļas pēc trīs līdz četru nedēļu attīstības. Viņu ķermenis sākumā ir balts, un pēc apmēram nedēļas tiem sāk veidoties plankumi un joslas.

Vai tīģergliemeži noēd plikus zarus?

Siltumu mīlošais lielākais tīģeris, domājams, sākotnēji tika atrasts tikai Dienvideiropā, bet tagad tas ir sastopams visā Centrāleiropā. Tas dod priekšroku dzīvošanai mežos, dārzos un parkos, bet dažreiz to var atrast mitros pagrabos, jo tam patīk ēst pelējumu. Ikviens, kurš savā dārzā atklāj tīģergliemežus, var priecāties, jo mīkstmieši ir ļoti iedarbīgi gliemežu mednieki. Gliemežu ēdienkartē ir jauni kailgliemeži un to olas. Tīģeru kailgiemeži barojas arī ar mirušām augu daļām un sēnēm. Svaigi augus pēc iespējas atstāj gliemezis mierā. Norvēģu zinātnieki ir atklājuši, ka dzīvnieki sasniedz dzimumbriedumu tikai tad, ja spēj apmierināt savas salīdzinoši augstās olbaltumvielu prasības. Ja jums ir lielas problēmas ar gliemežiem, jums vajadzētu dabūt dārzā dažus tīģergliemežus. Tie neiznīcina kaitēkļu populāciju tādā mērā kā, piemēram, skrējējpīles, taču palīdz iegrožot izsalkušo salātu plēsēju masveida savairošanos. Īsumā: kas ir tīģergliemeži? Tīģergliemeži ir plēsīga gliemežu suga, kas cita starpā pārtiek no citiem gliemežiem. Siltumu mīlošais mīkstmiesis īpaši labi jūtas strukturētos dabas dārzos ar smiltīm un citām patversmēm. Tīģera gliemezis ir viegli atpazīstams pēc tā tumši plankumainā ķermeņa. Svarīgi: ja vēlaties izmitināt dzīvniekus savā dārzā, neizkaisiet gliemežu granulas!

Kā jūs iekārtojat tīģergliemežus dārzā?

Dzīvnieki ir ļoti lojāli vietai piemērotos biotopos un laika gaitā veido kolonijas. Ir svarīgi, lai tīģergliemežiem tiktu izveidotas piemērotas patversmes, uz kurām tie var atkāpties dienas laikā. Ideālas ir ēnainas, mitras vietas zem kokiem ar brīvi sakrautiem vertikāliem perforētiem ķieģeļiem un veciem koka dēļiem, kas klāti ar krūmāju un trūdošām lapām. Dzīvnieku darbības rādiuss ir piecu līdz desmit metru rādiusā ap to mītni. Tāpēc tas atmaksājas, ja jūs stratēģiski novietojat nojumes - piemēram, centrālā vietā virtuves dārzā. Taču esiet piesardzīgs: tīģergliemeži dažreiz grauž salātus! Tomēr ne tādā mērā kā Spānijas kailgliemeži. Kur ir gliemeži, tie turas malā. Šad tad viņam ļāva iekost.

Vai tīģergliemeži pacieš gliemežu granulas?

Lai rakstainie gliemeži labi vairoties dārzā, jaunizveidotie dzīvnieki sākotnēji jābaro ar olbaltumvielām bagātu barību, piemēram, ar šķēlēs sagrieztām sēnēm, ko vakarā izdala pa mājokli. Ja viņiem labi patīk jaunā mājvieta, viņi nodrošinās daudz pēcnācēju, un laika gaitā dārzā tiks izveidots ekoloģiskais līdzsvars starp kailgliemežu un gliemežu populācijām. Svarīgi: nekaisiet vairs gliemežu granulas pēc tam, kad tīģergliemeži ir nosēdušies! Tas ir ne tikai indīgs Spānijas kailgliemežiem, bet arī nogalina tīģergliemežus un tāpat nekaitīgos lentgliemežus un romiešu gliemežus ("vīngliemežus").

Spānijas kailgliemezis (Arion vulgaris) ir ieviesies Latvijā, pārvadājot augsni, kompostu vai dekoratīvo augu stādus, pie kuru saknēm vai podos var atrasties pieauguši kailgliemeži, nepieauguši īpatņi vai olas. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem. Tas rada apdraudējumu Latvijas dabai: negatīvi ietekmējot vietējās sugas un biotopus, krustojas ar vietējām sugām, pārnēsā dzīvnieku un augu slimību ierosinātājus un ir nozīmīgs lauksaimniecības kaitēklis.

Esi uzmanīgs, jo Latvijā mīt arī vietējā, Latvijas bioloģisko daudzveidību neapdraudoša un aizsargājama suga – tumšais kailgliemezis (Limax cinereoniger).

Sugas apraksts

Pieauguša kailgliemeža ķermeņa garums ir 7-14 cm. Krāsa var būt dažāda, taču visbiežāk tā ir brūngani netīri pelēkzaļa. Gliemeži var būt arī brūngani, oranžīgi vai pelēcīgi, retāk melni. Pēda gandrīz balta vai pelēka, bez pēdas rieviņām. Gļotas uz pēdas pārsvarā ir bezkrāsainas, bet uz ķermeņa virsmas parasti tās ir dzeltenīgas vai oranžīgas. Uz ķermeņa virsmas labi izteikti lieli un iegareni kārpiņveida izcilnīši.

Nepieaugušiem īpatņiem ķermeņa abos sānos ir tumša josla, bet pieaugušie kailgliemeži ir vienkrāsaini.

Spānijas kailgliemezi var sajaukt ar sarkano kailgliemezi (Arion rufus) un melno kailgliemezi (Arion ater).

Invāzijas ceļi

Ieviesies, pārvadājot augsni, kompostu vai dekoratīvo augu stādus, pie kuru saknēm vai podos var atrasties pieauguši kailgliemeži, nepieauguši īpatņi vai olas.

Dabiskie izplatīšanās ceļi ir ceļmalas, grāvju malas un ūdenstilpju piekrastes. Suga var izplatīties pa neapsaimniekotiem zālājiem, krūmājiem un mežiem. Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem.

Dzīvotnes raksturojums

Latvijā sastopams dārzos, tīrumos, apstādījumos, ceļmalās, grāvjmalās, kapsētās, ūdenstilpju krastos, kāpās, mežos un pļavās.

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!

Ir daudz ieteikumu, kā dārzā cīnīties ar izsalkušiem gliemežiem. Šeit var izlasīt, kas īsti palīdz pret gliemežu invāziju.

Gliemeži: Liela daudzveidība

Ja jums ir dārzs, jūs parasti nevarat izvairīties no tēmas par gliemežiem un to apkarošanu. Neatkarīgi no tā, vai tie ir ēdami gliemeži, gliemeži vai kailgliemeži – tiklīdz ārā ir slapjš, tie bariem izrāpjas no savām slēptuvēm, lai iekarotu dārzu. Tādi gliemeži kā Īstais vīngliemezis (Helix pomatia), Dārza vīngliemezis (Cepaea hortensis) vai Birztalas vīngliemezis (Cepaea nemoralis) faktiski netiek uzskatīti par  kaitēkļiem, jo ​​tie gandrīz neizraisa dārzam nekādus bojājumus. Faktiski Vīngliemezis izrādās ārkārtīgi noderīgs kaitēkļu apkarošanas ziņā, jo tas ēd kaitinošo gliemežu olas.

Īpaši gliemeži patiešām apgrūtina dārzniekus. 

  • Tajos ietilpst lielais gliemezis (Arion ater), kas ir aptuveni 10 līdz 15 centimetrus garš un sarkanīgi brūnā vai melnā krāsā.
  • 2,5 līdz 3 centimetrus lielais dārza vīngliemezis (Arion hortensis), kas ir no dzeltenīgas līdz melnai krāsai.
  • Kā arī kā Raibais mīkstgliemezis (Deroceras reticulatum), kas ir apmēram 3,5 līdz 5 centimetrus garš un kam raksturīgs brūns vai pelēks ķermenis ar tīklveida plankumiem. 

Tomass Šusters, Augsburgas Lauksaimniecības biroja gliemežu eksperts, zina: "Mazie lauka gliemeži ir ārā, tiklīdz zeme ir brīva, tāpēc atkarībā no laikapstākļiem no janvāra. Kailgliemeži tikai no aprīļa."

Pat ja gliemeži parasti ir nevēlami viesi dārzā, tie ir daļa no dabiskās ekosistēmas un tiem ir ļoti noderīga funkcija. Jo mīkstmieši barojas ne tikai ar gardām salātu lapām vai ziediem, bet arī trūdošām augu daļām vai beigtiem dzīvniekiem.

 Gliemeži kā kaitēkļi dārzā

Gliemežu tēma aizrauj pat dārzniekus, kuri parasti mierīgi uztver dabas "piparus". Pārāk liels kaitējums maciņam, pārāk nomākts skats, kad pazuduši rūpīgi iestādītie salāti vai gaisā paceļas vien skumji delfīniju kāti. Kad parādās gliemeži, tie parasti ir masveidā un bieži vien naktī un lietus laikā. Mitrās vietās vai gados ar lielu nokrišņu daudzumu gliemežiem ir tik labvēlīgi apstākļi, ka tie ātri kļūst par traucēkli mājas dārzā un apēd visu ražu vai puķu dobes. Tāpēc visēdāji ir īsts dadzis acīs hobija dārzniekiem. Lai gan gliemeži apēdīs arī atmirušās augu daļas, tos nevajadzētu pieļaut arī dārza atkritumos vai komposta kaudzēs, jo tie tur ļoti spēcīgi vairojas un vēlāk migrē dārzā. Katrs gliemezis izdēj līdz 400 olām mazākos daudzumos.

 Visizplatītākie gliemežu veidi

Vislielākos postījumus nodara neuzkrītošie pelēkbrūnie, tikai nedaudz vairāk par vienu centimetru garie mīkstgliemežu dzimtas (Agriolimacidae) pārstāvji, aptuveni 7 līdz 14 centimetrus garie sarkangliemeži (Arion rufus) un tikpat lielie un līdzīgie spāņu kailgliemeži (Arion vulgaris). Vēl pirms dažiem gadiem tika pieņemts, ka tie uz Vāciju ievesti no Dienvideiropas. Tomēr tikmēr lielākā daļa zinātnieku pieļauj, ka šie gliemeži pie mums ir bijuši jau ilgu laiku, taču gadu gaitā mainījušies klimatiskie apstākļi ir guvuši virsroku un arvien vairāk izspieduši mums zināmos melnos gliemežus.

Spānijas kailgliemeži ir mazāk izvēlīgi pārtikai nekā vietējie gliemeži, un tie ir arī izturīgāki pret sauli un sausumu. Dabīgie gliemežu mednieki, piemēram,  eži  un parastie krupji, Spānijas gliemežus nav pārāk iekārojuši, jo tie ražo daudz gļotu un garšo rūgti. Un vēl jo vairāk, tas ir ārkārtīgi mobils priekš gliemeža: galu galā tā darbības rādiuss ir līdz 15 metriem dienā! Visēdājs, ko nespeciālisti diez vai var atšķirt no citiem gliemežiem, kļūst arvien populārāks.

 Kaitīgs gliemežu attēls

Ikviens hobiju dārznieks no pirmā acu uzmetiena atpazīst gliemežu bojājumus: naksnīgie gliemeži nograuž lapas no malas, bet tikpat bieži augu vidū atstāj bedrītes. Gļotu pēdas nepārprotami liecina par to klātbūtni.

Profilaktiskā dobes kopšana

Ja vēlaties aizdzīt gliemežus uz visiem laikiem un videi draudzīgā veidā, jums ir nepieciešama liela pacietība un mērķtiecība. Lai gan ziemas sals vairākkārt iznīcina gliemežus to pazemes dobumos, to olas tur iztur pat zemākās temperatūras. Tomēr ar īpašu dārza kopšanas programmu jūs varat kaut ko darīt, lai rijīgie gliemeži dārzā neņemtu virsroku. Piemēram, regulāra augsnes apstrāde var ierobežot gliemežu invāziju. Ja augsne ir smalki drupana, tajā nav dobumu vai rupju gabalu, kuros varētu paslēpties jauni gliemeži. Ja iespējams, rudenī nevajadzētu uzrakt dārza augsni - gliemežiem patīk dēt olas dobumos.

Tā vietā ziemā ar kultivatoru rūpīgi apstrādājiet papuvi, rupju augsni. Kad gliemežu olas nonāk virspusē, tās sasalst līdz nāvei, izžūst vai tās apēd putni. Ja sezonas laikā ar kapli vai kultivatoru regulāri sadrupināsiet arī augšējos 20 centimetrus augsnes, iznīcināsiet daudzas slēptuves, jo gliemeži paši nevar izrakties. Uzlabojot  augsni  ar smiltīm vai kompostu, smilšmāla augsne ilgtermiņā kļūst smalki drupana un vairs nepiedāvā gliemežiem ideālus dzīves apstākļus.
Vecā  mizu mulča agrā pavasarī jānoņem un jākompostē kopā ar slāpekli bagātu materiālu (nopļautu zālienu vai komposta paātrinātāju). Ar mulču jūs no dobes noņemat daudzas gliemežu olas, kuras  augstā puves temperatūrā kompostā nomirst . Uzklājiet jaunus mulčas slāņus pēc iespējas plānāk. Vislabāk ir izmantot svaigu, sasmalcinātu priežu mizu, jo gliemeži tajā nejūtas ērti.
Mitra augsne atbalsta gliemežu vēlmi kustēties. Vasarā dārzu laisti tikai no rīta. Ja līdz vakaram zeme atkal izžūst, nakts kaitēkļi pa to nevar tik viegli pārvietoties.

Pasākumi pret gliemežiem

Lai efektīvi apkarotu gliemežus, nepietiek ar gadījuma pasākumiem. Ir svarīgi, lai būtu visaptveroša stratēģija, kas apgrūtina gliemežu dzīvi visu gadu. Dārzos  paaugstinātas dobes  apgrūtina kaitēkļu nokļūšanu pie augiem. Raudenes vai  kumelīšu rinda  var kalpot kā dabīgs gliemežu žogs, taču ar ierobežotu efektu. Arī zemes segumam ar papardēm, tomātu lapām vai zaļām egļu skujām vajadzētu atturēt gliemežus. Aknu sūnas ekstrakts  tikai pirms dažiem gadiem tika reklamēts kā galvenais atturēšanas līdzeklis. Tā kā gliemeži izvairās no aknu kārpiņām, tiek pieņemts, ka sastāvdaļām vajadzētu arī aizsargāt citus augus no rijīgajiem mīkstmiešiem. Diemžēl jaunākajos testos tas nav apstiprināts.

Gliemežu žogi

 Estētisku apsvērumu dēļ  gliemežu žogi ir  ieteicami tikai sakņu dārzā . Ar salātiem  vai citiem populāriem gliemežu augiem vajadzētu iežogot tikai atsevišķas dobes augsto izmaksu dēļ. Vienalga, vai tas būtu betons, plastmasa vai lokšņu tērauds – princips gandrīz visiem modeļiem ir vienāds: žoga augšējā mala veidota tā, lai gliemeži tai nevarētu kāpt pāri. Gliemežu žogiem, kas izgatavoti no lokšņu tērauda, ​​tie ir noliekti uz leju šaurā leņķī (maksimums 60 grādi), piemēram, plastmasas žogiem tas izvirzās horizontāli un ir caurstrāvots ar garām, plānām plastmasas tapām, kas nesniedz gliemežiem jebkādu atbalstu.

Gliemežu žoga atsevišķām detaļām arī jāatrodas bez spraugām stūros, un žogam jābūt ieraktam vismaz piecus centimetrus dziļi zemē. Turklāt pārkarošie lielāki augi nedrīkst veidot tiltus, kas ļauj gliemežiem šķērsot žogu. Esiet piesardzīgs ar gliemežu žogiem, kas izgatavoti no smalka stiepļu sieta: tie nenodrošina 100% aizsardzību pret maziem gliemežiem.

Ir arī vājstrāvas elektriskie žogi ar diviem metāla vadiem, kas novietoti paralēli viens otram. Šo konstrukciju trūkums ir lielā apkopes piepūle, jo kontakta ar zemi un mitruma dēļ var viegli rasties īssavienojumi. Dažos modeļos tiek izmantots arī tā sauktais galvaniskais efekts. Tie ir aprīkoti ar diviem paralēli novietotiem vadiem vai ir izgatavoti no dažādu metālu loksnēm (piemēram, cinka loksnes ar uzlīmētu vara sloksni). Tiklīdz gliemezis nonāk saskarē ar abiem atšķirīgiem metāliem, plūst vāja strāva, kas liek tam nekavējoties mainīt virzienu.

Gliemežu pastas

Caurspīdīgu gliemežu pastu ir viegli uzklāt gar podu malām vai sienām. Tas attur gliemežus ar specifiskām smaržām un ir efektīvs vairākas nedēļas pat mitrā laikā. Tas darbojas tīri fiziski un nesatur toksīnus.

Aizsarggredzeni

Aizsarggredzeni ap īpaši neaizsargātiem augiem ir vēl viens veids, kā novērst gliemežus. Lai to izdarītu, apkaisa nedaudz skujkoku zāģu skaidas vai  iežu miltus. Tomēr pirmais spēcīgais lietus lielā mērā samazina efektu, tāpēc aizsarggredzeni ir pastāvīgi jāatjauno. Kaļķi  ir piemēroti arī gliemežu apkarošanai, taču tas nav pieņemams risinājums ilgtermiņā, jo lielās devās ļoti paaugstina augsnes pH vērtību.

Iedrošiniet gliemežu ienaidniekus

Veiciniet  labvēlīgos dzīvniekus, piemēram, ežus un parastos krupjus, nodrošinot dārzā pēc iespējas vairāk dabisko patvērumu gliemežu ienaidniekiem. Lai gan viņi ēd spāņu kailgliemežus tikai izņēmuma gadījumos, viņi dod priekšroku maziem, pelēkiem lauka gliemežiem, kuriem ir arī veselīga ēstgriba. Piemēram, izveidojiet ežiem piemērotas slēptuves un ziemas guļas iespējas - un kā pateicību ežu ģimenes parūpēsies par gliemežiem ikvakara barības meklējumos.

Ja jums ir piemērots zemes gabals un aizsargājat savu virtuves dārzu ar žogu, jums vajadzētu iegūt  Indijas skrējējpīļu pāri. Jaukie ūdensputni ir dedzīgi gliemežu ēdāji, taču viņiem ir vajadzīga vieta, kur nomazgāties dārzā, un viņi neiebilst pret svaigiem salātiņiem. Tīģergliemezis ir arī ļoti efektīvs gliemežu mednieks. Tas ir plēsīgs gliemezis, kas pārtiek galvenokārt no citiem gliemežiem un to olām. Ja gliemji paši neatrod ceļu jūsu dārzā, varat arī tos aktīvi ienest. Tīģeru gliemežus var iegādāties pat īpašos interneta veikalos. Svarīgi: Nekādā gadījumā neizmantojiet gliemežu granulas, ja jūsu dārzā ir tīģergliemeži, jo tas ir nāvējošs arī tiem.

Nematodes

Jauna gliemežu apkarošanas metode ir īpaši apaļtārpi ( nematodes ). Gliemežu parazīti tiek atbrīvoti kopā ar laistīšanas ūdeni un iebrūk gliemežos kā nāvējoši parazīti. Diemžēl nematodes ir efektīvas tikai pret gliemežiem, kuru īpatsvars ir mazāks. Nepareiza deva arī atkārtoti noved pie neveiksmēm cīņā pret to. Nematodēm ir arī īss dzīves ilgums.

Mājas aizsardzības līdzekļi pret gliemežiem
Kofeīns

Kofeīns ir neirotoksīns un gliemežiem var izraisīt sirdsdarbības apstāšanos. Diemžēl kafijai nav uzticama efekta. Pat testi ar ārkārtīgi augstu kofeīna saturu nenodrošināja pietiekamu aizsardzību pret kaitēkļiem. Tāpat kā pelni, smaržīgie kafijas biezumi nākamajā lietus reizē ātri pazūd zemē, dodot gardēžiem brīvu vaļu. Lielie gliemeži rāpo pa to vai pat apēd.

Alus slazdi

Alus slazdus bieži iesaka kā padomu pret gliemežiem - nepareizi. No vienas puses, pievilcība ir tik spēcīga, ka ieceļo gliemeži no kaimiņu dārziem, no otras puses, konteineram ir nepieciešams jumts, lai lietus ūdens pārāk neatšķaidītu miežu sulu. Kad laiks ir sauss, bieži nākas papildināt ar alu, jo tas ļoti ātri iztvaiko. Pētījumi arī liecina, ka daži gliemeži iekrīt un mirst. Lielākā daļa no viņiem mielojas vispirms ar alu, pēc tam ar dārzeņiem. Labākajā gadījumā novietojiet alus slazdus gliemežu žoga iežogojumā un vēlams gar dārza apmalēm, lai gliemeži tiktu aizvilināti prom no centrālajām dobēm. Vēl viena problēma:   ar alu pildītajos traukos var noslīkt arī labvēlīgi kukaiņi.

Sāls

Ar sāli efekts ir tūlītējs un tas nozīmē ļoti sāpīgu gliemežu nāvi, jo tiem ir atņemts mitrums. Protams, ka gliemežu griešana ar šķērēm vai nazi nav piemērota visiem, lai gan tā ir vistiešākā un ātrākā nogalināšanas metode.

Savākšana

Jūs varat ievilināt dzīvniekus zem pūstošiem dēļiem, māla ķieģeļiem vai lielām augu lapām, kas uz nakti ir izliktas apdraudēto augu tuvumā. Pēc tam kaitēkļus savāc katru rītu. "Šī ir visefektīvākā dabiskā metode, taču lauka gliemežu gadījumā to tiešām var veikt tikai pirms veģetācijas sezonas," apstiprina gliemežu eksperts Tomass Šusters. Jo, sezonai turpinoties, dzīvnieki salātos iejūtas ērti un nekad vairs tos nepamet. Savukārt gliemežus var vākt visu gadu, kas ievērojami samazina populāciju. Maisījums no vienas daļas sausās kaķu barības un četrām daļām kviešu kliju ir izrādījies labāks mīkstmiešu iebarošanai iežogotā dobē, lai tos savāktu. Maisījumam ļauj uzbriest ūdenī un pēc tam izklāj mazās kaudzēs.

Piezīme: visi šie mājas aizsardzības līdzekļi parasti ilgst tikai līdz nākamajam lietum, un panākumi lielā mērā ir atkarīgi no pārtikas krājumiem jūsu dārzā. Gliemeži ir izvēlīgi tikai tad, ja viņiem ir brīva izvēle. Bet gliemeži neēd katru augu. Ir daudz krūmu un dažu ziemciešu, kas no tiem lielākoties tiek saudzēti. Šie pret gliemežiem izturīgie augi ietver sugas ar matainām, stingrām vai dzeloņainām lapām un aromātiskām sastāvdaļām. Kā vienmēr, izņēmumi apstiprina likumu. Ozolītes, veronikas, ziemziedes, neaizmirstules, rudzupuķes,  eiforbijas, vilnainā sārmene , kurpītes, uzpirkstītes, čemuru neļķe, pienpulkstenītes, zvaniņi, maijpuķīte, muskares, peonija un  hortenzija tiek uzskatītas arī par izturīgām pret gliemežiem. Graudzāles un papardes ir absolūti izturīgas pret gliemežiem.

Šeit jūs atradīsiet visaptverošu  pārskatu par pret gliemežiem izturīgiem augiem .

Gliemežu apkarošana ar gliemežu granulām

Visdrošākā gliemežu apkarošanas metode ir  gliemežu granulu uzklāšana. Ir spēkā sekojošais: Jo agrāk lietojat preparātus, jo efektīvāki tie ir. Ja martā/aprīlī iznīcināsit pirmo paaudzi, jūs parasti pasargās no lielākās invāzijas. Vēl viens agrīnās kontroles ieguvums: vēl nav daudz svaigu zaļumu, tāpēc indīgās ēsmas tiek apēstas vieglāk.

Ja vēlaties izmantot gliemežu granulas, rūpīgi izvēlieties produktu. Aktīvā viela metiokarbs (piemēram, Mesurol no Bayer) ir spēcīgs neirotoksīns dzīvniekiem, un gliemeži nekavējoties iet bojā. 14 dienu gaidīšanas laiks pirms ražas novākšanas ir obligāts, un mājdzīvnieki ir jātur tālāk no ēsmas.

Lielākā daļa tirgū pieejamo gliemežu granulu preparātu satur aktīvo vielu metaldehīdu (piemēram, Celaflor, Compo, Etisso). Tas iznīcina dzīvnieka ķermeņa audus un izraisa pastiprinātu gļotu veidošanos, jo gliemeži mēģina atkal izdalīt aktīvo vielu. Metaldehīdu saturošas gliemežu granulas ir efektīvas arī vēsākā, mitrā laikā, taču tās nav īpaši izturīgas pret lietusgāzēm, tāpēc tās ir jākaisa biežāk. Kā liecina pētījumi – cita starpā Federālais bioloģiskais institūts, kas ir atbildīgs par augu aizsardzības līdzekļu apstiprināšanu – pat lielāki šo gliemežu granulu daudzumi neizraisa saindēšanos dabīgiem gliemežu ienaidniekiem, piemēram, ežiem. Suņi ir jutīgāki pret metaldehīdu, bet tikai tad, ja tie tiek uzņemti lielā daudzumā. Mitrā vidē aktīvā viela pēc dažām dienām sadalās ūdenī un oglekļa dioksīdā. Novāktās kultūras var ēst tūlīt pēc šo preparātu lietošanas.

Aktīvā sastāvdaļa dzelzs-III-fosfāts visbiežāk tiek izmantots gliemežu apkarošanai (piemēram, Ferramol no Neudorff). Dzelzs fosfāts arī dabiski sastopams augsnē zemākā koncentrācijā, tāpēc tas nav kaitīgs videi un ir pat apstiprināts bioloģiskajai lauksaimniecībai. Tas ir pilnīgi nekaitīgs mājdzīvniekiem, ežiem vai putniem. Preparāts ir ļoti lietus izturīgs un izraisa šūnu izmaiņas gliemežu zarnās. Pēc tam viņi pārstāj ēst, ielīst zemē un mirst. Tomēr nav gļotādu izdalījumu, kas apgrūtina panākumu uzraudzību. Svarīgi: agri un pietiekami izkaisīt, jo dzelzs-III-fosfāts ir efektīvs tikai salīdzinoši lielās devās. Pieaugušam gliemežam jāapēd vismaz 20 graudi.

"Ferramols ir vienīgais organiskais līdzeklis, kam ir ilgtermiņa apstiprinājums, un vienīgais gliemežu preparāts, ko var izmantot visu veidu augļiem un dārzeņiem," saka gliemežu eksperts Tomass Šusters. Tas ir svarīgi, jo pārējās divas aktīvās sastāvdaļas, metiokarbs un metaldehīds, ir atļautas tikai tiem augiem, kas ir aprakstīti uz attiecīgā iepakojuma.

  • Ariolimax (Latvijā tāds nav redzēts)
  • Arion ater (Lielais kailgliemezis - melnais kailgliemezis)
  • Arion fuscus (Rūsas vai rudais kailgliemezis)
  • Arion obesoductus 
  • Arion rufus (Sarkanais kailgliemezis)
  • Arion vulgaris (Spānijas kailgliemezis)
  • Geomalacus maculosus (Latvijā tāds nav redzēts)

Kā atšķirt Spānijas kailgliemeža mazuļus un melngalvas mīkstgliemeža. Abas sugas ir invazīvas Latvijā, bet Spānijas kailgliemezis nodara lielākus postījumus dārzā. Svītrojums ir līdzīgs kā spānietim, bet to piespiežot pie galvas, tas izbīda radziņus un galvu, kas ir melnā krāsā. Tas viss ir paslēpts zem tāda kā plīvura. Šāds plīvurs nav Spānijas kailgliemezim.Šādu plīvuru neesmu redzējusi arī citiem kailgliemežiem.

Video redzams Spānijas kailgliemeža (Arion vulgaris) un milzu kailgliemeža (Limax maximus) salīdzinājums, kas ar rakstaino ķermeni skaidri atšķiras no Spānijas kailgliemeža.

Izmēru atšķirība ir arī manāma. Ārzemju suga vairojas ātrāk nekā mājas gliemeži, tā var dēt olas vairākas reizes vasarā, un viens gliemezis vienā vasarā var izdēt 400-500 olu. Gliemeži ir biseksuāli, kas nozīmē, ka katrai sugai ir piemērots dzīvesbiedrs un katrs gliemezis rada pēcnācējus. Ja Spānijas kail gliemežu masveida izplatību nevar ierobežot, pastāv risks, ka to lieluma, aktivitātes un pārpilnības dēļ tie var izspiest mūsu vietējās sugas un neparedzamā veidā ietekmēt visu ekosistēmu.

Tā kā tā ir invazīva svešzemju suga, to iznīcināšana ir atļauta un pat labvēlīga. Tikai ļoti skaidri sev jāpaskaidro, kuri ir savējie un kuri ir tavi ienaidnieki, lai savākšanas laikā nenodarītu pāri vietējiem gliemežiem, jo ​​nav jābaidās no to masveida vairošanās, turklāt tie ir noderīgāki nekā kaitīgs dārzniekam. Mūsu gliemeži neuzbrūk dārza augiem, bet galvenokārt barojas ar salmiem un koksnes atkritumiem, turklāt pārsvarā dzīvo mežā un mazāk dārzā.

Igaunijas milzu kailgliemežiem ir arī vairāki dabiskie ienaidnieki - dažas putnu sugas (piemēram, strazdi) un eži un jenoti tos ēd, bet Spānijas kailgliemežiem Igaunijā nav dabisko ienaidnieku. Ziemas mīnus grādi veic retināšanas darbus starp gliemežiem no aptuveni 15 grādiem zem nulles. Ja nav biezas sniega segas, sals var iznīcināt lielāku skaitu vēderkāju, taču tie vienalga pilnībā neizzūd. Pieaugušo skaitu var ierobežot aukstā temperatūra, taču olas bez lielām problēmām pārdzīvo aukstumu, un pavasarī no tām izšķiļas jaunas izsalkušu gliemežu armijas. Spāņu kailgliemežu ierobežošana tā vai citādi ir izmēģināta, taču visvienkāršākais, efektīvākais un humānākais ir gliemežus un to olas savākt un iznīcināt ar verdošu ūdeni. Tā kā Spānijas tējas gliemezis izdala daudz gļotu, nav ieteicams tos aiztikt bez cimdiem. Iznīcinātos gliemežus un olas var ierakt zemē vai nogādāt komposta kaudzē. Tomēr tas pats par sevi daudz nedara. Kontrole ir veiksmīga tikai tad, ja to kopīgi un konsekventi veic visa vietējā sabiedrība. Spānijas kailgliemeža izplatīšanas karti var apskatīt http://teokaart.keskkonnaamet.ee. Plašāka informācija par Spānijas kailgliemezi un tā apkarošanas metodēm atrodama Vides pārvaldes mājaslapā.